Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παρά-Στίβου-Κόμπε: «Αργυρός» ο Στεφανουδάκης

Μετά τα δύο ασημένια των Κωνσταντινίδη και Καμάρα και το χάλκινο του Ζησίδη, ο Μανώλης Στεφανουδάκης κατέκτησε ακόμη ένα αργυρό μετάλλιο, στον τελικό του ακοντισμού F54 με βολή στα 29.91μ., στην 4η προσπάθειά του.

Το χρυσό μετάλλιο με νέο ρεκόρ αγώνων ο Μεξικανός Ενταγκαρντ Γιάνεζ Φουέντε με βολή στα 30.25μ. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Σεργκέι Μακοφ (αγωνίζεται ως ουδέτερος) με βολή στα 29.82μ.

Σήμερα (Παρασκευή, 24/5) προτελευταία ημέρα των αγώνων, αγωνίστηκαν ακόμη η Στέλλα Σμαραγδή, στον τελικό του μήκους γυναικών Τ47 και πήρε την 5η θέση με άλμα στα 5.45μ. που

είναι και το καλύτερο φετινό της.

Στην ίδια θέση την 5η θέση τερμάτισε και ο Τάσος Βουγιουκλίδης, στον τελικό των 100μ. Τ35 των ανδρών, με 14.27.

Στον τελικό των 1500μ. Τ20 ανδρών, ο Γαβριήλ Αραμπατζής πήρε την 7η θέση, καθώς τερμάτισε σε 4:04.64 (καλύτερο φετινό του).

Στον αυριανό τελικό της σφαίρας F34, προκρίθηκε ο Κωνσταντίνος Στυλιανάκης με βολή στα 8.82μ., στην 3η του προσπάθεια.

Στην Ιαπωνία, για να παρακολουθήσει τις προσπάθειες των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών ταξίδεψε και ο πρόεδρος της ΕΠΕ και μέλος του Δ.Σ. της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ Γιώργος Καπελλάκης.