Οσασούνα-Μπιλμπάο 1-0: Προβάδισμα πρόκρισης με Εζαλζουλί

Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Copa Del Rey απόκτησε η Οσασούνα μετά το 1-0 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο στην Παμπλόνα για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το ματς κρίθηκε με το γκολ που σημείωσε ο Μαροκινός επιθετικός, Αμπντελσαμάντ Εζαλζουλί ο οποίος μετά από δύο λεπτά στο δεύτερο μέρος αξιοποίησε την ασίστ του Μόι Γόμεθ για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αγιρεθαμπάλα.

Ο αγώνας είχε καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες

με την Οσασούνα να τελειώνει το ματς με 9 τελικές οι τρεις στην εστία και η Μπιλμπάο με 8 εκ των οποίων οι δυο στην εστία. Μάλιστα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για το 1-1: στο 70′ με τον Ρούμπεν Γκαρθία και στις καθυστερήσεις με τον Γκόρκα.

Η πρόκριση στον τελικό του Copa Del Rey θα αποφασιστεί στη ρεβάνς που θα γίνει στο “Σαν Μαμές” στις 4 Απριλίου.

Οι συνθέσεις:

Οσασούνα: Ερέρα – Μονκαγιόλα, Αριδάνε, Γκαρθία, Χουάν Κρουζ – Τορός, Μόι Γόμεθ, Αϊμάρ- Εζαλζουλί (77′ Μπάρχα), Μπούντιμιρ (71′), Άβιλα (71′ Ρουμπέν).

Μπιλμπάο: Αγιρεθαμπάλα – Ντε Μάρκος (59′ Λέκουε), Ντάνι, Ίνιγο, Γιούρι – Ντάνι Γκαρθία, Βέσγκα – Μπερενγκουέρ (59′ Ραούλ Γκαρθία), Οϊχάν, Μουνιαϊν (Νίκο Γουίλιαμς) – Ινιάκι Γουίλιαμς (82′ Γκόρκα).