Ο Πανιώνιος "βύθισε" κι άλλο το Ρέθυμνο

O Πανιώνιος επικράτησε με 88-72 του Ρεθύμνου Cretan Kings στη Νέα Σμύρνη στη μάχη των ουραγών της Basketleague, ανεβαίνοντας στις δύο νίκες και αφήνοντας τους Κρητικούς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι νεοσμυρνιώτες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκαν 21-15 στο δεκάλεπτο, αλλά είδαν το Ρέθυμνο να απαντά με το ίδιο νόμισμα και να φέρνει το ημίχρονο
στο οριακό 36-35.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο καθοριστικό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Πανιώνιος επικράτησε με επιμέρους 26-14, ανέβασε τη διαφορά στο +13, 62-49. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά διαχειρίστηκε το προβάδισμα της στην τελευταία περίοδο και έφτασε σε νίκη χωρίς καρδιοχτύπια.

Πέντε παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, οι Μπέρι (21), Σίνγκλερ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Δίπλαρος (11π, 4ας, 5λ), Χάρις (10) και Ντόρσεϊ (10π, 9ρ). Για το Ρέθυμνο πάλεψαν οι Μπαρτ Τζούνιορ με 17 πόντους και Χριστοδούλου με 12.