Ο Ντουράντ τους οδήγησε στην ένατη νίκη

Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν ο κορυφαίος των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στην νίκη 116-99 επί των Μινεσότα Τίμπεργουλβς, σημειώνοντας double double. Ο Αμερικανός παίκτης σημείωσε 33 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ, σε 36 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, είχε τρεις ασίστ και ένα κόψιμο. Ο Στεφ Κάρι «άγγιξε» και αυτός το double double με 28 πόντους και εννέα ριμπάουντ,
ενώ ο Κλέι Τόμπσον σταμάτησε στους 22 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Άντριου Ουίγκινς είχε 22 πόντους για τους «λύκους», ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ σταμάτησε στους 21. Ο Καρλ Άντονι Τάουνς σημείωσε double double ε 13 πόντους και έντεκα ριμπάουντ. Ο Ντέρικ Ρόουζ αγωνίστηκε για μόλις τέσσερα λεπτά και σημείωσε ένα τρίποντο. Αυτή ήταν η ένατη νίκη για τους «πολεμιστές» σε σύνολο δέκα αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο, ενώ οι «λύκοι» γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα σε εννέα ματς.

Οι πόντοι:

Ουόριορς: Ντουράντ 33, Γκριν 9, Τζόουνς 6, Τόμπσον 22, Κάρι 28, Λούνι 1, Γερέμπκο 8, Ιγκουοντάλα 2

Τίμπεργουλβς: Ουίγκινς 22, Γκίμπσον 12, Τάουνς 13, Μπάτλερ 21, Τζόουνς 8, Ρόουζ 3, Ογκόγκιε 15, Τόλιβερ 5