Ο Μίλικ «καθάρισε» για τη Νάπολι στην Σαρδηνία

Με ένα γκολ του Αρκάντιους Μίλικ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 91ο λεπτό, η Νάπολι πέρασε από την Σαρδηνία νικώντας την Κάλιαρι με 1-0, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο.

Η Νάπολι παρέμεινε στους οκτώ βαθμούς διαφορά από την πρωτοπόρο Γιουβέντους, ενώ η Κάλιαρι από την άλλη γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό χωρίς πολλές φάσεις. Η Νάπολι είχε τη κατοχή αλλά δεν δημιουργούσε ευκαιρίες
ενώ η Κάλιαρι απείλησε δύο φορές, στο 11’ με σουτ του Φαραγκό και στο 42’ με προβολή του Ντιέγκο Φαρίας που απέκρουσε ο Οσπίνα.

Σταδιακά ο Αντσελότι πέρασε στο ματς τους Καγιεχόν, Ινσίνιε και Μέρτενς που είχαν μείνει στον πάγκο.

Στην επανάληψη η Νάπολι μπήκε δυνατά κι έχασε ευκαιρίες με τον Μίλικ (50’-63’) ο οποίος είχε και δοκάρι με κεφαλιά στο 68’.

Απείλησε και στο 69’ με σουτ του Ζιελίνσκι για να καταφέρει με το γκολ του Πολωνού στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση φάουλ να πάρει τους πολύτιμους τρεις πόντους.

Η Κάλιαρι έμεινε πίσω στην επανάληψη, προσπάθησε να κλείσει τους χώρους και δεν απείλησε πλην μιας φάσης στο 66΄με κεφαλιά του Ντιέγκο Φαρίας.

Δέχτηκε το γκολ στο χειρότερο χρονικά σημείο και δεν μπόρεσε ν' αντιδράσει.