Νιουκάστλ-Τσέλσι 4-1: Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο (highlights)

Η Νιουκάστλ μπήκε με επιθετική διάθεση στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 13ο λεπτό, όταν μετά από την κάθετη πάσα του 17χρονου Μάλεϊ, ο Αλεξάντερ Ίσακ με ωραίο πλασέ σκόραρε για 7η φορά στο πρωτάθλημα. Η Τσέλσι που ήταν ανύπαρκτη επιθετικά στο πρώτο 20λεπτο, βρήκε την ισοφάριση δέκα λεπτά αργότερα από στημένη φάση, με φάουλ που κέρδισε και εκτέλεσε με άψογο τρόπο ο Ραχίμ Στέρλινγκ.

Στη συνέχεια οι Λονδρέζοι απείλησαν άλλες δύο φορές με Φερνάντες και Γκάλαχερ και στο 43ο λεπτό, η Νιουκάστλ είχε δοκάρι σε φάουλ που εκτέλεσε ο Τρίπιερ. Μ΄σα σε 90 δευτερόλπετα στην επανάληψη, η ομάδα του Χάου πέτυχε δύο γκολ με Λασέλς και Ζοέλιντον, για να γράψει το τελικό 4-1, με ωραία προσωπική ενέργεια ο Γκόρντον.