Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπράιτον 2-3: Έμεινε όρθια και με δέκα παίκτες

Η Νότιγχαμ Φόρεστ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στο παιχνίδι στο 3ο λεπτό, όταν μετά τη σέντρα ακριβείας του Γκιμπς-Γουάιτ ο Ελάνγκα άνοιξε το σκορ.

Ο Φέργκιουσον βρήκε ελάχιστο χώρο και εκτέλεσε υποδειγματικά ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τη Μπράιτον στο 26′. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκιμπς-Γουάιτ αστόχησε, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Μπράιτον βρήκε δεύτερο γκολ με τον Ζοάο Πέδρο να νικά με κεφαλιά τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

Ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 1-3 με εκτέλεση πέναλτι στο 58′, όταν ο Γουντ τον ανέτρεψε στην περιοχή. Η Φόρεστ πίεσε πολύ στο τελευταίο ημίωρο. Κ¨ερδισε πέναλτι στο 72ο λεπτό με τον Ντανκ να αποβάλεται για διαμαρτυρία και να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες. Ο Γκιμπς-Γουάιτ με το πρώτο εφετινό του γκολ μείωσε σε 3-2.