Νίκησαν οι Γάλλοι, προκρίθηκαν κι οι Αυστραλοί (video)

Η Γαλλία "έπαιξε" με τη φωτιά χάνοντας διαφορά 17 πόντων, αλλά στο τέλος έδειξε ψυχραιμία, νικώντας 78-75 την Λιθουανία. Με αυτή τη νίκη έκανε το 4 στα 4, προκρίθηκε στην επόμενη φάση και θα παίξει με την Αυστραλία για την πρωτιά του ομίλου.

Οι τρικολόρ από το ξεκίνημα πήραν κεφάλι στο σκορ και μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο το ματς έμοιαζε με περίπατο στο πάρκο, καθώς προηγήθηκαν 59-42 στο 24ο λεπτό. Κάπου εκεί πίστεψαν ότι τα πάντα έχουν τελειώσει, οι Λιθουανοί έδειξαν χαρακτήρα και όχι μόνο επέστρεψαν, αλλά προηγήθηκαν
με 2 πόντους, 70-72, 3 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το τέλος, ο Ντε Κολό έκανε το 78-75 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Ματσιούλις αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης με τη λήξη.

Φουρνιέ και Ντε Κολό έβαλαν μαζί 45 από τους 78 γαλλικούς πόντους, ενώ ο Βαλανσιούνας είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Γαλλία (Βενσάν Κολέ): Αλμπισί 3 (1), Μπατούμ 12 (2), Ντε Κολό 21 (3), Φουρνιέ 24 (2), Γκομπέρ 9, Λεσόρ , Εμπαγέ 3 (1), Ντιλικινά , Πουαριέ 6, Τουπάν.

Λιθουανία (Νταΐνιους Αντομάιτις): Καλνιέτις 12 (1), Ματσιούλις 5 (1), Σεϊμπούτις , Σαμπόνις 7, Γιανκούνας 5, Βαλαντσιούνας 18, Κουζμίνσκας , Γκριγκόνις 10 (1), Λεκαβίτσιους 10 (2), Μπουτκεβίτσιους, Ουλανόβας 8.