Μόντσα-Ίντερ 1-5: Αρμάδα 5 αστέρων οι “νερατζούρι”, σκορπάνε και την Μόντσα! (highlights)

Μόντσα και Ίντερ αναμετρήθηκαν στο « U-Power Stadium» στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Serie A. Ήταν ένα επεισοδιακό παιχνίδι με 3 πέναλτι, ακυρωθέντα γκολ και αποβολές, αλλά η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ήταν η καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και νίκησε την ομάδα της Καμπάνιας με το εντυπωσιακό 1-5.

Στους 51 βαθμούς ανεβαίνει η Ίντερ, που συνεχίζει να απολαμβάνει την μοναξιά της πρώτης θέσης και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στην Σαουδική

Αραβία για το ιταλικό Σούπερ Καπ. Στους 25 βαθμούς παραμένει η Μόντσα, που βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας.

Το ματς

Η Ίντερ φρόντισε να «καθαρίσει» το παιχνίδι πολύ νωρίς. Πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο, ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ θα κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκαγκλιαρντίνι. Ο Τσαλχάνογλου θα αναλάβει την εκτέλεση και θα βάλει μπροστά τους «νερατζούρι». Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρτίνεζ, που κέρδισε το πέναλτι, θα χριστεί σκόρερ. Μετά από ασίστ του προσφάντως ανανεωθέντα Φεντερίκο Ντιμάρκο ο Αργεντινός θα δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η Μόντσα θα προσπαθήσει να αντιδράσει και μάλιστα θα πετύχει γκολ με τον Πεσίνα, το οποίο θα ακυρωθεί από το VAR. Το 0-2 θα παραμείνει μέχρι την ανάπαυλα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο κόουτς Παλαντίνο θα προχωρήσει σε αλλαγές, βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο και τον Γιώργο Κυριακόπουλο. Στο 58’ ο προπονητής της Μόντσα Παλαντίνο θα αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δύο λεπτά αργότερα, σε αντεπίθεση της Ίντερ, ο Τουράμ θα κάνει τακουνάκι στο Τσαλχάνογλου κι εκείνος θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το 0-3. Στο 67’ ο Μότα θα κερδίσει πέναλτι από το μαρκάρισμα του Νταρμιάν. Ο Πεσίνα θα αναλάβει την εκτέλεση και θα μειώσει σε 1-3 για τους γηπεδούχους. Η Ίντερ, όμως, θα αφήσει το καλύτερο για το τέλος. Στο 83 ο Άκπα-Άκπρο, που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο 2 λεπτά νωρίτερα, υπέπεσε σε πέναλτι, το τρίτο στο παιχνίδι,  πάνω στον Φρατέζι. Ο Λαουτάρο ανέλαβε την εκτέλεση και σημείωσε το 1-4. «Ντοπιέτα» και για τον Αργεντινό μετά τον Τσαλχάνογλου. 3 λεπτά μετά, ο Τουράμ ολοκλήρωσε το θρίαμβο, μετά από ασίστ του Μικχιταριάν για το τελικό 1-5.

Μόντσα (Παλαντίνο): Σορεντίνο, Ντ’Αμπρόσιο (71’ Μάρι), Γκαγκλιαρντίνι, Καλντιρόλα, Κιουρία (46’ Κυριακόπουλος), Μπόντο (46’ Κολόμπο), Πεσίνα (80’ Άκπα-Άκπρο), Περέιρα (58’ Μπιριντέλι), Κολπάνι, Καρμπόνι, Μότα

Ίντερ (Ιντζάγκι): Ζόμερ, Παβάρ (81’ Μπίσεκ), Ντε Φράι, Μπαστόνι (72’ Ατσέρμπι), Νταρμιάν, Μπαρέλα (62’ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου (62’ Ασλάνι), Μικχιταριάν, Ντιμάρκο (72’ Αουγκούστο), Τουράμ, Μαρτίνεζ

Στην επόμενη αγωνιστική της Serie A, η Μόντσα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Έμπολι (21/1, 16.00), ενώ η Ίντερ θα βρίσκεται στην Σαουδική Αραβία για τον ημιτελικό του ιταλικού Σούπερ Καπ απέναντι στην Λάτσιο (19/1, 21.00).