Μονακό-Ολυμπιακός 92-72: Καταστροφικό β’ δεκάλεπτο (vids)

Ο Ολυμπιακός ήταν εκτός ρυθμού στο παιχνίδι με τη Μονακό και με την εμφάνιση που έκανε δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Ο Φαλ ήταν καλός, μόνος του όμως δεν μπορούσε να είναι πρόβλημα για τη Μονακό. Η γαλλική ομάδα, έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο και με 29-9 σε εκείνο το διάστημα, απομακρύνθηκε από τον Ολυμπιακό που

μόνο κάποια στιγμή (στις αρχές της τρίτης περιόδου) πήγε στο -10 αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο. Ήταν άστοχος ενώ και η άμυνά του μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η απαιτούμενη.

Προβάδισμα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός, με καλή άμυνα, ήταν στο προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του α’ δεκαλέπτου. Η Μονακό είχε ένα προβάδισμα με το κλείσιμο του πρώτου πενταλέπτου, με 8-6, δύο τρίποντα από τον Τζέιμς. Η πρώτη περίοδος κλείνει με τρίποντο για τον Ολυμπιακό με τον Βεζένκοφ για το 19-22. Στην πρώτη περίοδο ο Φαλ έχει 8 πόντους για τον Ολυμπιακό και ο Μπέικον έχει 7 πόντους για τη Μονακό.

Εκτός ρυθμού στη β’ περίοδο

Ο Ολυμπιακός βγήκε εκτός ρυθμού με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και η Μονακό είχε σερί που της έδωσε και διψήφια διαφορά στο παιχνίδι. Αρχικά, ο Λι με 3/3 βολές, βάζει τη Μονακό στο προβάδισμα στο 24-22 και μετά, τρίποντο από τον Ντιάλο και νέο δίποντο από τον Λι για το 29-22. Ο Μπαρτζώκας παίρνει time out. Η Μονακό έκανε σερί 10-0 σε λιγότερο από δύο λεπτά και έκανε το 29-22. Ο Χολ καρφώνει, στο +10 η Μονακό, με 34-24 στα 7’15” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Λι έκανε καλή δουλειά για τη Μονακό και μέχρι εκείνο το διάστημα είχε 10 πόντους και 3 ασίστ.

Η Μονακό στο +19

Με τρίποντο του Τζέιμς, η Μονακό πήγε στο +14 (40-26) στα 5’23’’ πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Η Μονακό σε λιγότερο από 5 λεπτά, στη δεύτερη περίοδο είχε βάλει 21 πόντους. Με τρίποντο από τον Μότουμ και κάρφωμα στον αιφινιδιασμό από τον Τζέιμς, η Μονακό έφτασε τη διαφορά στο +19 (45-26), στα 3’26’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Με 29-9 στη β’ περίοδο

Ο Ολυμπιακός με σκοράρισμα από τον Ντόρσεϊ μείωσε τη διαφορά στο -14 (45-31, στο 1’36’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου) και σε εκείνο το σημείο είχε τρεις ευκαιρίες για να μειώσει κι άλλο, τις έχασε. Με 0/2 βολές από τον Φαλ, με άστοχο τρίποντο από τον Γουόκαπ και με υπόδειξη για βήματα από τον Πρίντεζη. Ο Τόμας με έμμεσο τρίποντο (καλάθι και φάουλ από τον Πρίντεζη) κάνει το 48-31 στα 26” πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το 48-31 ήταν και τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ στη δεύτερη περίοδο να είναι 29-9 για τη Μονακό. Στο πρώτο ημίχρονο, η Μονακό είχε 8/10 τρίποντα και ο Ολυμπιακός 2/12

Στο -10 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο β’ μέρος με διάθεση για να πιέσει και έκανε 4 φάουλ στο πρώτο δίλεπτο. Ο Φαλ έβαλε 4 πόντους με 2/2 βολές και καλάθι, στην έξτρα κατοχή από το αντιαθλητικό που κέρδισε από τον Μπουτσιέλε. Τρίποντο από τον Ντόρσεϊ και 50-38, κάρφωμα από τον Φαλ και 50-40, στα 6’26” πριν το τέλος το δεκαλέπτου.

Πάλι στο +19 με Τζέιμς

Η Μονακό κάνει ένα σερί 6-0 και κάνει το 56-40 στα 4’55” πριν το τέλος και λίγο μετά, με τρίποντο από τον Τζέιμς πήγε στο +17, με 59-42 και στα 3’40’’ πριν το τέλος, με 2/2 βολές του Τζέιμς, πάει στο +19, 61-42. Από το -10 του Ολυμπιακού, στο +19 της Μονακό, σε ένα διάστημα που ο Τζέιμς έβαλε 7 πόντους. Στα 59’’ πριν το τέλος της περιόδου αποβλήθηκε ο ΜακΚίσικ καθώς χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ενώ, νωρίτερα, είχε χρεωθεί και με αντιαθλητικό φάουλ.

Η τρίτη περίοδος στο 71-51

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Λι για το 71-51. Ο Λι πήρε και φάουλ από τον Παπανικολάου, αστόχησε στη βολή. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη Μονακό στο +20 κι ενώ στην αρχή της περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε μειώσει στο -10.

Πήγε στο +27

Με το προβάδισμα που είχε η Μονακό και με την εμφάνιση που είχε ο Ολυμπιακός, δύσκολα θα μπορούσε να αλλάξει κάτι στην τελευταία περίοδο. Ο Τζέιμς πήγε τη Μονακό στο +22, με 78-56 στα 7’25” πριν το τέλος και ο Μπέικον στο +24 (82-58) στα 5’50’’ πριν τη λήξη. Η διαφορά στην ανώτερη τιμή της ήταν στο +27 (88-61) με τον Μπέικον στα 3’13”. Το τελικό σκορ ήταν 92-72.