Μια καλή προπόνηση…

Ο Ολυμπιακός πέρασε δια περιπάτου από το Ρέθυμνο επικρατώντας στο «Μελίνα Μερκούρη» με 92-58 στην αναμέτρηση που έκλεισε το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής.

Ο Ολυμπιακός που παρατάχθηκε με δέκα παίκτες, καθώς εκτός των Σπανούλη και Στρέλνιεκς εκτός έμεινε και ο Πρίντεζης για ν’ αναρρώσει ενώ οι νεαροί έφηβοι του είχαν υποχρεώσεις με την Εθνική Ομάδα.

Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν το γκάζι από την αρχή, πίεσαν στην
άμυνα και διεύρυναν συνεχώς την υπέρ τους διαφορά, κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο.

Εξαιρετικό ματς από τον Λεντέϊ με 22 πόντους, κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο ο Μιλουτίνοφ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, όπως και οι Γκος και Μάντζαρης που έδωσαν λύσεις στην ζώνη των γηπεδούχων.

Για το Ρέθυμνο είναι χαρακτηριστικό ότι μοναδικός διψήφιος ήταν ο Χίκι με 15 πόντους, ενώ από 8 είχαν οι Ραζής και Ντάνιελς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πρόθεση να περάσει την μπάλα στο ζωγραφιστό με Μιλουτίνοφ (κυρίως) και Λεντέϊ και προηγήθηκε με 2-8 στο 5.51’’. Την ίδια στιγμή το Ρέθυμνο πολύ άστοχο δεν μπορούσε να δει καλάθι. Το σκορ 2.00’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν 6-14, με τον Χίκι να έχει σημειώσει όλους τους πόντους των κρητικών. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 6-16 για τον Ολυμπιακό με το Ρέθυμνο να έχει 3/16 εντός παιδιάς (0/5 τρ.).

Οι ερυθρόλευκοι δεν άλλαξαν την συνταγή τους ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, προσπαθώντας να φέρουν το παιχνίδι τους μέσα στην ρακέτα. Με γκολ-φάουλ του προηγήθηκαν 8-19. Με γκολ φάουλ του Ραζή και τρίποντο του Μπάντερ το Ρέθυμνο πλησίασε στους 5 (16-21). Ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα και έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και με καλάθια των Γκος και Γουέμπερ άνοιξε τη διαφορά στο 18-34 στο 17’. Ο Χίκι συνέχισε να είναι ο μοναδικός σταθερός πυλώνας στην επίθεση του Ρεθύμνου έχοντας 9 πόντους στο 18’ (11 στο ημίχρονο) και τα επιθετικά ριμπάουντ (4) προς το τέλος να είναι εκείνα που έδιναν ανάσες στους κρητικούς. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 25-38. Μιλουτίνοφ (10π.-7ρ.), Γκος (10π.) και Γουέμπερ (7π.) οδήγησαν τον Ολυμπιακό.

Το Ρέθυμνο είχε 9/34 σουτ αλλά και 18 ριμπάουντ, ενώ ο Ολυμπιακός 18/34 με 0/5 τρίποντα και 21 ριμπάουντ (μόλις 2επιθετικά).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι δυνατά με καλή άμυνα ξέφυγε με 28-46 στο 22’ και λίγο αργότερα με 28-50. Οι φιλοξενούμενοι πόσταραν συνεχώς είτε με τους ψηλούς (κυρίως Λεντέϊ) είτε με τους περιφερειακούς, κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια και έτρεξαν σε κάθε ευκαιρία στο ανοικτό γήπεδο.

Ένα τάιμ-άουτ και φωνές του Ζιάγκου έκαναν το Ρέθυμνο ν’ αντιδράσει και να μειώσει σε 36-52 με Ντάνιελς και Χίκι στο 26’, γυρνώντας ταυτόχρονα και την άμυνα σε ζώνη.
Το σκορ ήταν 38-55 στο 27’ με τους ερυθρόλευκους να ελέγχουν τον ρυθμό, να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα και το δεκάλεπτο να τελειώνει με καλάθι και φάουλ του Μάντζαρη στο 41-62.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να ‘πυροβολεί’ έξω από τα 6.75, τιμωρώντας την ζώνη των γηπεδούχων, κάνοντας το σκορ 45-68 στο 32’. Το Ρέθυμνο συνέχισε πολύ άστοχο στα σουτ (4/22τρ., στο 35’) ο Ολυμπιακός έλεγχε τα ριμπάουντ κι έβγαινε στο ανοικτό γήπεδο με αιχμή τον Λεντέι που με γκολ-φάουλ έκανε το 47-73 στο 36’. Τρίποντα από Τουπάν και Βεζένκοφ έφεραν το σκορ στο 47-81. Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν απλά διαδικαστικό με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα και με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στην τελική επικράτηση.

Οι νικητές είχαν 31/45 δίποντα και 6/18 τρίποντα ενώ αντίθετα οι ηττημένοι πολύ άστοχοι με 16/38 δίποντα και 7/31 τρίποντα.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χριστοδούλου 6, Σιγκούνας 3, Μπαρτ 4, Κλάντον, Χίκι 15, Οικονομόπουλος 3, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 6, Ραζής 8, Ντάνιελς 8, Μπάντερ 3, Τζόουνς 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μιλουτίνοφ 14 (7ρ.), Μάντζαρης 11 (2/5τρ.), Παπανικολάου 2, Γκος 14 (7/8δ.), Λεντέϊ 22 (7ρ.), Βεζένκοφ 7, Αγραβάνης 3, Μπόγρης 2, Τουπάν 8, Γουέμπερ 9.