Μεγάλη διάκριση για Τσιτσιπά!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναδείχτηκε πιο βελτιωμένος τενίστας της χρονιάς από την ATP!

Ο 20χρονος Έλληνας, ψηφίστηκε από τους ίδιους τους συναθλητές του στην συγκεκριμένη κατηγορία των επίσημων βραβείων, μετά την φετινή αγωνιστική του «εκτόξευση».

«Ο 20χρονος έγινε ο Έλληνας τενίστας με την υψηλότερη θέση στην κατάταξη στην ιστορία, ανεβαίνοντας στο Νο.15 αυτή τη σεζόν, την υψηλότερη θέση της καριέρας του, ενώ έγινε και ο πρώτος παίκτης από την Ελλάδα που κέρδισε τίτλο σε επίπεδο tour. Ο πρωταθλητής του Intrum Stockholm
Open, έχασε μόνο ένα σετ στον δρόμο για την κατάκτηση του τουρνουά. Ανέβηκε από το Νο. 91 στο ξεκίνημα της σεζόν για να γίνει το νεαρότερο μέλος του Τop 20. Ήταν επίσης φιναλίστ στο ATP World Tour 500 της Βαρκελώνης και το ATP World Tour Masters 1000 του Τορόντο, χάνοντας από τον Ναδάλ και στους δύο τελικούς. Στο Τορόντο, ο Τσιτσιπάς έγινε ο νεότερος παίκτης που κερδίζει τέσσερις top 10 αντιπάλους σε ένα τουρνουά, από την καθιέρωση του ATP World Tour το 1990», αναφέρει το σχετικό κείμενο στην ιστοσελίδα της ATP.

Aναλυτικά τα φετινά βραβεία:

Κορυφαία επιστροφή της χρονιάς: Νόβακ Τζόκοβιτς (Σερβία)

Βραβείο "Στέφαν Έντμπεργκ" για το "ευ αγωνίζεσθαι": Ράφαελ Ναδάλ (Ισπανία)

Ο πιο αγαπημένος του κοινού: Ρότζερ Φέντερερ (Ελβετία)

Ο πιο βελτιωμένος της χρονιάς: Στέφανος Τσιτσιπάς (Ελλάδα)

Κορυφαίος πρωτοεμφανιζόμενος: Άλεξ Ντε Μίναουρ (Αυστραλία)

Κορυρφαίος προπονητής: Μάριαν Βάιντα (Σλοβακία)

Βραβείο "Άρθουρ Ας" φιλανθρωπικής προσφοράς: Τόμι Ρομπρέδο (Ισπανία)

Οι πιο αγαπημένοι του κοινού σε διπλό: Μάικ Μπράιαν / Τζακ Σοκ (ΗΠΑ)

Κορυφαία τουρνουά: Ίντιαν Γουέλς (ATP Masters 1000), Κουίνς Λονδίνου (500), Όπεν Στοκχόλμης (250)