Με τέτοιο Ντε Κολό, δε χάνεις (vid)

Με τον Ντε Κολό να κάνει σπουδαίο παιχνίδι η CSKA διατήρησε το εντυπωσιακό σερί που έχει κόντρα στην Μακάμπι και μετράει από το 2014. Οι Ισραηλινοί το «πάλεψαν», αλλά το τελικό 86-89 σήμανε τη δεύτερη νίκη για την ομάδα του Ιτούδη στη διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με τον Ντε Κολό να οδηγεί την ομάδα του, περιορίζοντας ταυτόχρονα και τον Γουίλμπεκιν. Καλοάρο και Ρολ πάντως ήταν εκεί για να κρατούν την ομάδα τους κοντά, στους 4 πόντους, 46-50. Στην τρίτη
περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4 πόντους, 63-59, και έκλεισαν το 10λεπτο με έναν πόντο μπροστά 68-67.

Στην τέταρτη η CSKA ξεκίνησε με εντυπωσιακή άμυνα, για 5 λεπτά κράτησε την Μακάμπι χωρίς καλάθι εντός παιδιάς και προηγήθηκε 71-78. Η εφτάψυχη ομάδα του Σπάχια επέστρεψε, μείωσε στους 4, 81-85 στα 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και είχε την ευκαιρία με τον κορυφαίο της, Αντζελο Καλοάρο να μειώσει στους 2, αλλά ο Ιταλοαμερικανός έστειλε στο σίδερο και τις 2 βολές.

Οι Ρώσοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή και έφτασαν στη νίκη με 89-86.Οι 2 ομάδες είχαν παρόμοια ποσοστά, με Ντε Κολό και Καλοάρο να ξεχωρίζουν για CSKA και Μακάμπι με 27 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-24, 46-50, 68-67, 86-89