Στην ΑΕΚ και το φετινό θρίλερ της Τσεχίας (video)

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα. Από το +19 (29-48) λίγο έλειψε να χάσει το ματς με τη Νίμπουρκ! Πέρσι ήταν ο Πάντερ φέτος... ο Λαρεντζάκης με 7/8 τρίποντα. Νίκη και στο φετινό θρίλερ της Τσεχίας με 94-93!

Επτά μήνες μετά την βόμβα του Πάντερ που έστειλε την ΑΕΚ στα προημιτελικά του Champions League, η ΑΕΚ
επισκέφθηκε ξανά την Τσεχία και την έδρα της Νίμπουρκ! Πίσω στο σκορ μέχρι το 11-8 αλλά από εκεί και πέρα, με τρομερή άμυνα, ελάχιστα λάθη, τους Ματσιούλις (11 π.), Ρόμπερσον (9 π.), Λαρεντζάκη (9 π.) να εκτελούν και τον Μέις να οργανώνει άψογα (9 ασίστ) το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 36-52! Μέγιστη διαφορά το +19 με το σκορ στο 29-48!

Στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε μια άλλη ΑΕΚ στο γήπεδο. Με μπροστάρη τον Χρούμπαν που έβαλε 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά εξαφανίστηκε και η Νίμπουρκ επέστρεψε στο ματς. Η ΑΕΚ είχε 4/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα και δεν εκτέλεσε βολές με το τρίτο καταστροφικό δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 62-66 και αυτό γιατί η ΑΕΚ έκανε ένα μικρό σερί 5-0 λίγο πριν ολοκληρωθεί. Νωρίτερα με το 62-61 η Νίμπουρκ είχε περάσει μπροστά στο σκορ μετά το 11-8 του πρώτου δεκαλέπτου!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγιναν πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες. Η ΑΕΚ είχε μια σταθερά στο ματς! Τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη! Ο μοναδικός ψύχραιμος εκτελεστής στο παρκέ, πήρε την ΑΕΚ από το χέρι και στα δύσκολα την κράτησε στο ματς. Με δυο βολές του Λαρεντζάκη (...ο Χάντερ είχε αστοχήσει σε δύο νωρίτερα) το 82-80 έγινε 82-82! Ο εκπληκτικός Χρούμπαν αστόχησε, αμαρκάριστος σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση!

Στην πρώτη παράταση οι δύο ομάδες είχαν τραγική εικόνα! Πέτυχαν από μόλις τέσσερις πόντους και με το 86-86 πήγαμε σε δεύτερη παράταση! Εκεί ανέλαβαν Σάκοτα και Λαρεντζάκης! Το προβάδισμα άλλαξε χέρια τρεις φορές όμως η ΑΕΚ έκανε τα λιγότερα λάθη - γιατί εκεί κρίθηκε το ματς - και πήρε τη νίκη στο θρίλερ με 94-93!

ΝΙΜΠΟΥΡΚ : Μπέντα 7 (8 ρ.), Μπόχατσικ 23 (8 ρ.) Χρούμπαν 25 (9 ρ.), Λόρενς 7 (13 ασ.), Πέτερκα 15 (11 ρ.), Κριζ 5 (8 ρ.), Πουμπρλα 4, Σμιθ 4, Ράιτ 3, Βιοράλ

ΑΕΚ : Γκρίφιν 2 (8 ρ.), Χάντερ 5 (8 ρ.), Λαρεντζάκης 23 (7/8 3p.), Σάκοτα 11, Ξάνθόπουλος, Γιαννόπουλος 10, Καββαδάς 7, Ματσιούλις 21 (7 ρ. 5/9 3p.), Μέις 2 (11 ασ.), Ρόμπερσον 13 (6 ρ.), Ρογκαβόπουλος