Με ανατροπή καταδίκασε το Ρέθυμνο

Ο Άρης πήρε βαθμολογική ανάσα περνώντας με 76-74 από την έδρα του Ρεθύμνου, που είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Το έργο των Κρητικών για την παραμονή δυσκολεύει έτσι ολοένα και περισσότερο, ενώ η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με δύο σερί νίκες ξέφυγε κάπως από τις τελευταίες θέσεις.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ο Χριστοδούλου με 23 πόντους, ο Μπαρτ Τζούνιορ είχε 17 και ο Τζόουνς 13, ενώ ο Ντάνιελς μάζεψε 14 ριμπάουντ.

Για τον Άρη ο Μποχωρίδης πέτυχε 17, ο ΜακΓκι 13 με 10 ριμπάουντ και ο Μπελ 14.

Ο
Άρης πήρε προβάδισμα 12-7 στο πεντάλεπτο και 14-8 στη συνέχεια, όμως οι γηπεδούχοι επανήλθαν και η περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 18-18.

Ο Άρης προηγήθηκε ξανά με τέσσερις στο ξεκίνημα της β' περιόδου, οι Κρητικοί αντέδρασαν ξανα και πέρασαν μπροστά στο 15'΄ και με σερί 11-0 προηγήθηκαν 31-24. Στην συνέχεια βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με +11, με την διαφορά του ημιχρόνου να είναι δέκα πόντοι (42-32).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το Ρέθυμνο μπροστά ακόμα και με +15 (47-32), όμως οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και έκλεισαν την ψαλίδα στο 57-51 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Ο Άρης άρχισε την τελευταία περίοδο με σερί 5-0 κάνοντας ξανά το ματς θρίλερ, ενώ στο 32' κατάφερε να ισοφαρίσει σε 59-59, ενώ πέρασε μπροστά τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με επτά πόντους, με το Ρέθυμνο να πραγματοποιεί την τελική αντεπίθεση, φτάνοντας στο -3 29'' πριν το τέλος (71-74).

Ο Μποχωρίδης με δύο εύστοχες βολές έδωσε «μαξιλαράκι ασφαλείας» στους φιλοξενούμενους, που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 74-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76