«Κάστρο» η Λήμνος!

Ο Ήφαιστος Λήμνου άντεξε στον τρίποντο βομβαρδισμό του Λαυρίου και πήρε το ντέρμπι με σκορ 80-76. «Τέρας» κάτω από τα καλάθια ο Έβανς με 28 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Το Λαύριο ξεκίνησε με 6/8 τρίποντα, πήρε από την αρχή το προβάδισμα, με τον Ήφαιστο να μένει κοντά στο σκορ (15-20) χάρη στον Έβανς, την ώρα που οι Λαμπ, Ίνγκλις και Λαμπ «πυροβολούσαν». Το απολαυστικό 24-29 του πρώτου δεκαλέπτου έδωσε δίκαιο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν έχασαν καθόλου ρυθμό εξαιτίας της διακοπής του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέβασε τη διαφορά ως το +14, 28-42, με
επιμέρους 4-13 στα πρώτα 6,5 λεπτά του αγώνα. Ο Ήφαιστος απάντησε με το ίδιο νόμισμα, κράτησε το Λαύριο στο μηδέν ως το φινάλε του ημιχρόνου και με 10-0 σερί μάζεψε τη διαφορά στο -4, 38-42. Ο Έβανς είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους, ενώ για το Λαύριο ο Ντέβιν είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ενώ βοήθειες έδωσε και οι Λαμπ (9) και Κουζέλογλου (8).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους, με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει από την άλλη. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο 76-76 στο τελευταίο δίλεπτο: ο Λάμπ αστόχησε, ο Σταμάτης τον μιμήθηκε, με τον Ίνγκλις να αστοχεί σε δύο σερί λέι-απ στη συνέχεια! Ο Ήφαιστος έκανε λάθος και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό στο 76-76. Ο Ίνγκλις αστόχησε ξανά στα τζαμπ σουτ, ο Έβανς κέρδισε φάουλ και με δύο βολές έγραψε το 78-76 στα 38.5΄΄. Ο Γκότσερ έκοψε τον Λαμπ στα 5΄΄ επίθεσης και τα 18.9΄΄ αγώνα και στη συνέχεια ο Γκότσερ με νέα τάπα στον Ίνγκλις άφησε 0.5΄΄ για επίθεση στο Λάυριο. Ο Ίνγκλις αστόχησε και ο Ήφαιστος είχε βολές με τον Σμιθ, ο οποίος με 2/2 έγραψε το τελικό 80-76.

Κάπως έτσι ο Ήφαιστος έκανε το 6/6 στο "Νίκος Σαμαράς" και έφτασε τις 7 νίκες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 38-42, 62-60, 80-76