Ιστορική νίκη για την Καταλονία!

H λεγόμενη "εθνική ομάδα της Καταλονίας" επικράτησε 2-1 της Βενεζουέλας σε αναμετρηση που έλαβε χώρα στο στάδιο Μοντιλίβι της Χιρόνας. Για πρώτη φορά η Καταλονία αγωνίστηκε σε ημερομηνία που χρησιμοποιείται από την UEFA και τη FIFA για διεθνείς αναμετρήσεις. Λίγες μέρες μετά τη μεγάλη νίκη επί της Αργεντινής του Μέσι, η Βενεζουέλα γνώρισε την ήττα από τους Καταλανούς.

Ο Μπόγιαν Κρκιτς άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό, για να ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα ο Ρομπέρτο Ροσάλες της Εσπανιόλ. Τη νίκη χάρισε στους γηπεδούχους επίσης ένας παίκτης της Εσπανιόλ, ο 20χρονος Χάβι Πουάδο, σκοράροντας στο 89ο λεπτό. Για την Καταλονία αγωνίστηκε ο Ζεράρ Πικέ της Μπαρτσελόνα, αλλά και ο πρώην αμυντικός της ΑΕΚ, Ντίντακ Βιλά.