"Ισπανική" επικράτηση της Τσέλσι

Με τους Μοράτα και Πέδρο μεγάλους πρωταγωνιστές, η Τσέλσι πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στην κρίσταλ Πάλας στο "Στάμφορντ Μπριτζ" και έπιασε τη Λίβερπουλ στη δεύτερη θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 32', μετά από γύρισμα του Πέδρο και δικό του κοντρόλ και σουτ στην κίνηση για το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

Η Πάλας έβγαλε πολύ γρήγορα κόντρα επίθεση στο 53ο λεπτό και κατάφερε με τον Τάουνσεντ να ισοφαρίσει σε 1-1, με τη χαρά των φιλοξενούμενων πάντως να κρατά 12 λεπτά, όσα ακριβώς χρειάστηκε ο Μοράτα, για να γράψει με σουτ
από τα αριστερά το 2-1 στο 65'.

Η ομάδα του Σάρι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 70', χάρη σε σέντρα του Αλόνσο από αριστερά και πλασέ του Πέδρο στην κίνηση.

Οι "μπλε" ανέβηκαν στους 27 βαθμούς μετά από 11 αγωνιστικές, έπιασαν τη Λίβερπουλ στη δεύτερη θέση και έμειναν στο -2 από την κορυφή και την Μάντσεστερ Σίτι. Στους 8 πόντους από την άλλη έμεινε η Κρίσταλ Πάλας, στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.