Φράιμπουργκ – Λειψία 1-5: Πήρε την πρόκριση με πεντάρα! (hls)

Στην έδρα της Φράιμπουργκ η Λειψία πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας. Οι «ταύροι» επικράτησαν με 5-1 και έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε το «εισιτήριο», ενώ περιμένει και τον αντίπαλο της από το ζευγάρι Στουτγκάρδη – Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Πρωταγωνιστής ο Όλμο, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε ένα γκολ και δημιούργησε ακόμη τρία για τους συμπαίκτες του. Ο Ισπανός έδωσε το προβάδισμα στο 13′, ένα λεπτό αργότερα «σέρβιρε» στον Χένρικς. Ακολούθησαν οι Σομποσλάι (37′) και ο ΕνΚουκού (45+1′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 4-0 υπέρ της Λειψία.

Στο 58′ ο Γκβαρντιολ δέχθηκε κόκκινη κάρτα και στο 75′ ο Γκρεγκοριτς μείωσε για την Φράιμπουργκ. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο ο Σομποσλάι με πέναλτι.