Μακάμπι-Μονακό 78-83: Ανάκτηση πλεονεκτήματος έδρας στο «καμίνι» του Τελ Αβίβ (hls)

Η Μονακό ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των πλει οφ της Ευρωλίγκα, με την νίκη (78-83) επί της Μακάμπι, στο Τελ Αβίβ και πλέον, ακόμα και αν ηττηθεί στην τέταρτη αναμέτρηση, πάλι στο “Γιάντ Ελιάου” (Πέμπτη, 4/5, 21.05), η πρόκριση θα κριθεί σε πέμπτο αγώνα στο Πριγκηπάτο.

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε την…μισή ανατροπή στο ανάκτηση του πλεονεκτήματος έδρας, με την απόδοση του στο πρώτο ημίχρονο και τους 18 πόντους που πέτυχε σε συνδυασμό με την ευστοχία των Μονεγάσκων στα τρίποντα (50%, έναντι του 11% που είχαν οι γηπεδούχοι,

ενώ στην επανάληψη, από τα φάουλ που κέρδισαν οι παίκτες του Ομπράντοβιτς και ενώ είχαν 3/4 στο πρώτο ημίχρονο, παρήγαγαν 18 πόντους από την γραμή της…φιλανθρωπίας.

Ο Λορένζο Μπράουν δεν είχε καλή δημιουργία φάσεων και εκτέλεσεις, ο Μπόλντουιν δεν είχε συνέχεια και συνέπεια στον καλό ρυθμό μεμονωμένων φάσεων που σκόραρε, λόγω και της άμυνας του Ντιάλο, ενώ ο Κόλσον βοήθησε τα μέγιστα στην μερική ανατροπή του σκορ στο 3ο δεκάλεπτο, όταν η Μακάμπι μείωσε μέχρι τους 3 πόντους. δυο φορές. αλλά ποτέ δεν έφτασε σε ολική…

Δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 57-60, 78-83