Φιλική νίκη της Βραζιλίας επί της Αργεντινής στη Σαουδική Αραβία

Σε λάτιν ρυθμούς «χόρεψαν» ποδοσφαιρικά τις τελευταίες ώρες στη Σαουδική Αραβία! Βραζιλία και Αργεντινή ταξίδεψαν μέχρι εκεί και πήραν μέρος σε διεθνές φιλικό τουρνουά, χαρίζοντας λίγη από τη λάμψη και τη μαγεία του λατινικού ποδοσφαίρου στους Σαουδάραβες!

Μπορεί η αναμέτρηση της Βραζιλίας και της Αργεντινής να ήταν φιλικού χαρακτήρα αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το γόητρο μπαίνει πάνω από όλα, ειδικά όταν παίζεται η πρωτιά του τουρνουά!

Η συνάντηση ήταν σκληρή, ο διαιτητής έδειξε επτά κίτρινες και τελικά κρίθηκε από το λάθος του Αργεντινού τερματοφύλακα
Ρομέρο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, που εκμεταλλεύτηκε ο Μιράντα για το τελικό 1-0.

Την ίδια ώρα το Βέλγιο έπαιξε εντός έδρας με την Ολλανδία, που από την ημέρα που την ανέλαβε ο Ρόναλντ Κούμαν σημειώνει διαρκή άνοδο. Προερχόμενοι από τη σούπερ νίκη επί της Γερμανίας με 3-0 στο Nations League, οι «οράνιε» απέσπασαν ισοπαλία με το σκορ στο 1-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μέρτενς και οι «τουλίπες» ισοφάρισαν με τον Γκρόνεφελντ στο 27΄.

Σε άλλους φιλικούς αγώνες, Σουηδία και Σλοβακία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 (52΄ Γκουιντέτι - 84΄ Ρούσνακ), ενώ η Δανία νίκησε με 2-0 την Αυστρία με γκολ των Λέραγκερ στο 29’ και Μπρέιθγουέιτ στο 90’.