Έσπασε την κατάρα, «κλείδωσε» την τετράδα

Το μεγαλύτερο αρνητικό σερί ανάμεσα σε δύο ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ έλαβε τέλος, με την Τότεναμ να περνά θριαμβευτικά με 3-1 από την έδρα της Τσέλσι!

Οι «σπερς» είχαν να κερδίσουν στο «Στάμφορντ Μπριτζ» από το 1990 και τα 25 ματς χωρίς νίκη στην έδρα των συμπολιτών για το πρωτάθλημα, ήταν το μεγαλύτερο τέτοιο σερί ανάμεσα σε δύο ομάδες της κατηγορίας.

Η παράδοση έδειχνε πως θα μπορούσε να συνεχιστεί, καθώς η Τσέλσι άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό με κεφαλιά του Μοράτα έπειτα από σέντρα του Μόουζες και άστοχη έξοδο του Γιορίς.

Αυτή τη φορά όμως η Τότεναμ έδειξε αποφασισμένη
να σπάσει την κατάρα και αρχικά ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α' μέρους με ένα τρομερό μακρινό σουτ του Έρικσεν.

Στο β' ανέλαβε δράση ο Άλι, ο οποίος στο 62' έκανε το 1-2 μετά από πάσα του Ντάιερ και τέσσερα λεπτά αργότερα διεύρυνε τον δείκτη του σκορ, ολοκληρώνοντας γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων έπειτα από αρχική αποτυχία του Σον να σκοράρει. Το όμορφο απόγευμα της Τότεναμ ολοκληρώθηκε και με την επιστροφή του Κέιν ως αλλαγή έπειτα από τραυματισμό.

Με αυτή τη νίκη, η Τότεναμ (όπως και η Λίβερπουλ) πρέπει πλέον να «αυτοκτονήσει» για να χάσει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς απέχει πλέον οκτώ πόντους από την πέμπτη Τσέλσι, με τις δύο ομάδες να έχουμε ακόμα επτά παιχνίδια.