Εντός έδρας «γκέλα» για τον Άγιαξ στην πρεμιέρα (video)

Με το …αριστερό ξεκίνησε την φετινή Ερεντιβίζιε ο Άγιαξ καθώς έμεινε στο 1-1 στην Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα απέναντι στην Χέρακλες.

Ο ενισχυμένος στις μεταγραφές Αίαντας φάνηκε κουρασμένος από την αναμέτρηση με την Σταντάρ Λιέγης για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και με το μυαλό στην ρεβάνς δεν μπόρεσε να διασπάσει την καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άγιαξ είχε δοκάρι στο 19’ με σουτ του Ζίγιεκ, ενώ έχασε καλή ευκαιρία στο 42’ όταν ο Φαν Μπεκ μόνος προ του Μπλάζβιτς
πλάσαρε αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Χέρακλες.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 84’ όταν ο Κρίστοφερ Πέτερσεν κινήθηκε από αριστερά και έξω από την περιοχή έπιασε ένα απίθανο σουτ που έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Αντρέ Ονανά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζίγιεκ εκτέλεσε κόρνερ και με γυριστή κεφαλιά ο Ματίας ντε Λιχτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

Στο άλλο απογευματινό παιχνίδι, η Φένλο πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βίλεμ με 1-0, χάρη σε γκολ του Ποστ στο 21'.