Ελβετία-Κόσοβο 1-1: Πρόκριση με την “ψυχή στο στόμα” (highlights)

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς, με σημείο αναφοράς τον Βάργκας που έχασε 3 ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ στο 15λεπτο και τον Φρόιλερ να χάνει το άχαστο στο 17′.

Το Κόσοβο πάγωσε το ρυθμό και άγγιξε το 0-1 με κεφαλιά του Ρασάνι στο 38′. Το 0-0 έμεινε στο ημίχρονο, αλλά με την έναρξη του δευτέρου ο πιο επικίνδυνος Ελβετός ο Βάργκας βρήκε δίχτυα μετά από σύγχυση στην άμυνα.

Οι φιλοξενούμενοι μάθαιναν τα νέα από την Ουγγαρία

όπου η Ρουμανία προηγείτο του Ισραήλ και ήξεραν ότι με νίκη είχαν ελπίδες πρόκρισης. Στο 57′ άγγιξαν την ισοφάριση με τον Μουσλίγια κι αφού Άμπισχερ και Οκαφόρ δεν κατάφεραν να σκοράρουν για το 2-0, ο Χισένι που ήρθε από τον πάγκο έγραψε το 1-1 στο 82′, βάζοντας το πρώτο του γκολ στο διεθνές του ντεμπούτο.

Παρά τις προσπάθειες και των δύο η ισοπαλία έμεινε μέχρι το τέλος, φέρνοντας την πρόκριση στα τελικά για την Ελβετία μία αγωνιστική πριν το τέλος των ομίλων.