Ισραήλ-Ρουμανία 1-2: Πρόκριση από τον τελικό του ομίλου (highlights)

Το Ισραήλ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να αιφνιδιάσει πλήρως τους φιλοξενούμενους σκοράροντας με τον Ζα΄χαβι και ανοίγοντας το σκορ στην πρώτη τελική του προσπάθεια στο 2ο λεπτό. Μάλιστα οι παίκτες του Χαζάν επιχείρησαν να αξιοποιήσουν τη στιγμή και να αναζητήσουν δεύτερο γκολ πιέζοντας ψηλά στο γήπεδο. όχι μόνο δε το κατάφεραν αλλά ήταν η ομάδα που δέχθηκε το δεύτερο γκολ.

Αυτό έγινε στο 10ο λεπτό του αγώνα, όταν αρχικά ο Ντράγκουτς έστειλε

τη μπάλα στο δοκάρι και σε δεύτερο χρόνο ο Πούσκας έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Ντράγκουτς θα μπορούσε μάλιστα να δώσει προβάδισμα στη Ρουμανία στο πρώτο ημίχρονο όταν σημάδεψε το δοκάρι στο 24′ με τον Χάτζι σε δεύτερο χρόνο να αστοχεί. Τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος στο 38′ με τον Πούσκας να μη μπορεί να νικήσει τον Γκλάζερ.

Ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, Χάτζι, σκόραρε για το 1-2 στο 63′ δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη και την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Ο Μιχάιλα μπήκε στο ματς στο 64′ έχασε τεράστια ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 74 και αποβλήθηκε στο 84′ αφήνοντας την Ρουμανία με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά.