Εύκολα το Λαύριο το ''άστοχο''Περιστέρι

Ύστερα από τρεις διαδοχικές ήττες στην έδρα του το Λαύριο επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Περιστερίου με 83-55. Πολυφωνία στην επίθεση με όλους του παίκτες του Σερέλη να συνεισφέρουν. Διασώθηκαν από το άστοχο Περιστέρι Γκρέι και Ντάνιελ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Από νωρίς οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους και κυριάρχησαν ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με επί μέρους σκορ 24-15. Το τρίποντο του Λούντζη έδωσε το έναυσμα για να ξεφύγει το Λάυριο και το 13-13
στο ξεκίνημα, έγινε ξαφνικά 23-13 τρέχοντας σερί 10-0!

Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Μπούφορντ ανεβάζοντας την διαφορά στους 13(37-24) προς το φινάλε του ημιχρόνου.Κουζέλογλου, Κακλαμανάκης και Λούντζης πυροβολούσαν ασταμάτητα από τα 6.75 με την διαφορά να φτάνει την μέγιστη τιμή της και τους 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-40). Το Περιστέρι είχε κακό ποσοστό στο τρίποντο με μόλις 3/19 με τον Γκρέι να είναι ο μοναδικός που προσπαθούσε στην επίθεση με 11 πόντους. Οι ασίστ για το Λαύριο διπλάσιες 14-7 μετά από 30 λεπτά, ενώ και στα ριμπάουντ υπήρχε διαφορά με 30 έναντι 21.Η περίοδος έκλεισε με επί μέρους σκορ 22-13 με το Λαύριο να βάζει γερές βάσεις για την νίκη.

Στο ίδιο ρυθμό και το τελευταίο δεκάλεπτο με το Λαύριο αποφασισμένο και σοβαρό να πιάνει από το ''λαιμό'' το Περιστέρι και να στέλενει την διοαφορά ακόμα και στους 27 πόντους πέντε λεπτά πριν το τέλος του ματς με το τρίποντο του Ουάτεϊ. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Χρήστο Σερέλη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του.

Τα δεκάλεπτα: 24-15,14-12, 22-13, 23-15

Λαύριο(Σερέλης): Λούντζης 15, Κακλαμανάκης 13, Κουζέλογλου 8, Λαμπ 10, Μπούφορντ 9, Χαραλαμπόπουλος 5,Μαστρογιαννόπουλος 6, Περράκης, Ερμίδης 2, Γουάτεϊ, Νίξον 3,Μιλόσεβιτς 2

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Γκρέϊ 14,Ντάνιελ 12,Βασιλόπουλος 3,Κάλαχαν 3,Μουράτος 2,Σκορδίλης 4,Χάροου 8, Καράμπελας 2, Μουρ 3,Μπέντιλ 4