Μπράιτον-Μπόρνμουθ 3-1: «Καθάρισε» ο Μιτόμα (highlights)

Ο Ιάπωνας μπήκε αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο με το σκορ στο 1-1 και σκόραρε στα 16’’ της επανάληψης μετά από συνεργσία με τους Ανσού Φάτι και Νταχούντ.
Στην συνέχεια, σημείωσε στο 77’ και δεύτερο γκολ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Εστουπινιάν για το τελικό 3-1, σφραγίζοντας το τρίποντο.

Ήταν η 5η νίκη σε έξι ματς για τους «γλάρους» κάτι που πετυχαίνουν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Η Μπόρνμουθ ήταν καλύτερη τακτικά στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε στο 25’ όταν ο Κρίστι έκλεψε την μπάλα από τον Βερμπρούγκεν και ο Σολάνκι με πλασέ στην κενή εστία έκανε το 0-1.

Η Μπράϊτον είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στο 45+2, όταν μετά από σέντρα του Γκίλμουρ ο Κέρκες στην προσπάθεια του ν’ απομακρύνει με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Δέκα ματς στην Πρέμιερ χωρίς νίκη για την Μπόρνμουθ, αρνητικό ρεκόρ για τον σύλλογο.