Λεβερκούζεν – Χάιντενχαϊμ 4-1: Είχε και πάλι… Boniface (hls)

Επιβλητική ήταν σε άλλο ένα φετινό παιχνίδι η Μπάγερ Λεβερκούζεν, κερδίζοντας με 4-1 εντός έδρας τη νεοφώτιστη Χάιντενχαϊμ, ένα αποτέλεσμα το οποίο διατηρεί την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος.

Πρωταγωνιστής των “Ασπιρίνων” ήταν και πάλι ο Βίκτορ Μπόνιφεϊς, καθώς ο Νιγηριανός σημείωσε δύο τέρματα και βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση των σκόρερ της Bundesliga.

Στο 9ο λεπτό ο Νιγηριανός Μπόνιφεϊς άνοιξε το σκορ με… φορίσιο γκολ, ενώ η Χάιντενχαϊμ στη μοναδική της τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ερέν Ντινκτσί στο 58ο λεπτό. Ο Γιόνας Χόφμαν έκανε το 2-1 για τη Λεβερκούζεν στο 63ο λεπτό, ο Μπόνιφεϊς με πέναλτι στο 74ο λεπτό σημείωσε το τρίτο τέρμα της ομάδας του και ο Αμίν Αντλί διαμόρφωσε το τελικό 4-1.