Μπόχουμ – Άουγκσμπουργκ 0-2 : Εκμεταλλεύτηκε τα δώρα (hls)

Μάχη παραμονής στο Ρούρσταντιον με την Άουγκσμπουργκ να παίρνει σπουδαίο διπλό από την Μπόχουμ.

Η ομάδα του Μάρκους Βάιντσιρλ πέτυχε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο εκμεταλλευόμενη σοβαρά λάθη της Μπόχουμ.

Στο 15ο ο Λάιτς ήθελε να γυρισει την μπάλα στον τερματοφύλακά του αλλά έκανε λάθος και ο Χαν σκόραρε. Στο 43ο λεπτό ο Σοάρες έκανε πέναλτι στον Καλιτζούρι χωρίς λόγο και ο Γκρέγκοριτς έκανε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αλλά οι αλλαγές δεν βοήθησαν. Ευκαιρίες ελάχιστες και δικαιολογημένο

το 0-2 που έμεινε ως το τέλος. Οι δύο ομάδες αγγίζουν την παραμονή.

Η Αουγκσμπουργκ κράτησε το μηδέν για έκτη φορά εκτός έδρας φέτος που είναι η καλύτερη επίδοση στο πρωτάθλημα μαζί με την Φράιμπουργκ στην ημέρα μάλιστα που ο τερματοφύλακας Γκίκεβιτς έφτασε τις εκατό συμμετοχές στην Μπούντεσλιγκα.

Μπόχουμ (4/3/3): Ρίμαν – Γκαμπόα, Μπέλα-Κότσαπ, Λάιτς, Σοάρες (75′ Μπόκχορν) – Λοσιγιά, Όστερχαγκε (57′ Μπλουμ), Ρέτσμπεκαϊ (75′ Λέβεν) – Ασάνο, Χολτμαν (57′ Λοκάντια), Τσόλερ (57′ Πόλτερ)