Μπέτις-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1: Aρέσει στη Μπέτις αυτό το σκορ! (Highlights)

Αυτή ήταν η 8η ισοπαλία για τη Μπέτις στο πρωτάθλημα, οι έξι από αυτές με 1-1! Tο πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς γκολ και με εναλλασσόμενο έλεγχο του αγώνα. Η Ρεάλ ήταν αυτή που μπήκε με ορμή, με κύριους άξονες τους Μπέλιγχαμ-Ροντρίγκο, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει. Η Μπέτις ήταν αυτή που είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Πέρθ που έδιωξε σε κόρνερ ο Λούνιν στο 31ο λεπτό και δευτερόλεπτα αργότερα με το καλό σουτ του Γουίλιαν Χοσέ που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ουκρανού τερματοφύλακα.

Στην

επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε πολύ, με τη Ρεάλ να σκοράρει πρώτη, με ποιόν άλλον, τον Τζουντ Μπέλιγχαμ, στο 53ο λεπτό, μετά από έξοχο συνδυασμό του Άγγλου με τον Ντίαθ. Ο Μπέλιγχαμ έφτασε έτσι τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα. Η Μπέτις όμως απάντησε πολύ γρήγορα, 13 λεπτά αργότερα με εκπληκτικό σουτ από τον Ρουιμπάλ. Στο τελευταίο παντάλεπτο, με περισσότερες δυνάμεις οι Ανδαλουσιάνοι έψαξαν το γκολ της νίκης με πείσμα και έφτασαν πολύ κοντά να το πετύχουν στο 90ο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του Ίσκο, βρήκε το δεξί δοκάρι του Λούνιν. Αυτό ήταν το πρώτο “στραβοπάτημα” για τους Μαδριλένους, μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες στη La Liga.