Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0: Νίκη με Φέλιξ και Πένια (highlights)

Η Μπαρτσελόνα μπήκε ετυπωσιακά στο παιχνίδι και μέχρι το 6ο λεπτό είχε 3 τελικές, με τον Λεβαντόφσκι και τον Ραφίνια να μην καταφέρνουν να νικήσουν τον Όμπλακ. Στο 28′ ο Φέλιξ εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του Μολίνα και πλάσαρε εντυπωσιακά για το 0-1.

Ερμόζο και Γκριεζμάν άγγιξαν την ισοφάριση, ενώ στο 44′ ο Όμπλακ έκανε εξαιρετική επέμβαση στο πλασέ του Φέλιξ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τριπλή αλλαγή για τον Σιμεόνε που ήθελε να αλλάξει τη ροή των πραγμάτων. Η πρώτη μεγάλη φάση ανήκε και πάλι στους γηπεδούχους με τον Ραφίνια να έχει σουτ

στο δοκάρι στο 58′ και δευτερόλεπτα αργότερα τον Γκριεζμάν να σουτάρει άουτ.

Από το 80′ και μετά η Ατλέτικο πατούσε καλύτερα και θέλησε να εκμεταλλευτεί την αδυναμία της Μπάρτσα να “κλειδώσει” το τρίποντο. Στο 80′ ο Πένια με φανταστική επέμβαση κράτησε το μηδέν στο φάουλ του Ντεπάι και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στις καθυστερήσεις ο αντικαταστάτης του Τερ Στέγκεν είπε και πάλι όχι, αυτή τη φορά στη βολίδα του Κορέα.