Αγχωτική νίκη για τον Άγιαξ (video)

Μ’ ένα γκολ του Γιαν Κλας Χούντελαρ στο 89ο λεπτό, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Ερεντιβίζιε, ο Άγιαξ πέρασε από την έδρα της Γκρόνιγκεν επικρατώντας με 2-1.

Μια νίκη που ήρθε με ανατροπή, μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι, που κράτησε τον Άγιαξ στην δεύτερη θέση επτά βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο PSV.

Η Γκρόνιγκεν ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με γκολ
του Φαν Βερτ κι έχασε σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο για να πετύχει πολλά γκολ. Μεταξύ αυτών είχε και χαμένο πέναλτυ σε υπόδειξη για χέρι του Φέλτμαν μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάχι αλλά ο Ονανά απέκρουσε κρατώντας το 1-0, όπως έπραξε και σε σουτ των Ρίτσου, Μάχι και Μπακούνα.

Στην επανάληψη κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Μπακούνα στο 47’ για τους γηπεδούχους και στο 64’ ο Κλάιφερτ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ζίγιεκ έκανε το 1-1.

Στο 86ο λεπτό ο Άγιαξ έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Φέλτμαν για φάουλ στον Μπακούνα σε αντεπίθεση της Γκρόνιγκεν.