To ξέσπασμα του Σίνγκλετον

Με τον Κρις Σίνγκλετον να σπάει τα κοντέρ με 35 πόντους, 6/8 τρίποντα και 42 αξιολόγηση, ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από την έδρα της Κύμης με σκορ 90-73 και έκανε το 6/6 στην Basketleague.

Υπό άλλες συνθήκες, το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με την Κύμη θα πέρναγε λίγο πολύ στα ψιλά. Εντούτοις η μοναδική παράσταση του Κρις Σίνγκλετον επισκίασε τα πάντα, αφού ο Αμερικανός
φόργουορντ χρειάστηκε μόλις 23 λεπτά για να πετύχει την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα του «τριφυλλιού». Στα του αγώνα, η ομάδα της Εύβοιας ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο (37-40), με την ομάδα του Πασκουάλ να πατά το γκάζι στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 31-17 υπέρ του και να αρχειοθετεί την υπόθεση αποτέλεσμα.

Ο Σινγκλετον είχε και συμπαραστάτες: ο Ίαν Βουγιούκας συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Καλάθης μοίρασε 9 τελικές πάσες. «Διψήφιος» ήταν επίσης ο Νίκος Παππάς με 10 πόντους.

Για την Κύμη ξεχώρισε ο Γκάρι ΜακΓκι με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ θετικοί ήταν και οι Σμιθ (13 πόντοι, 6 ασίστ), Μανωλόπουλος (11π), Τζόουνς (11).

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 37-40, 54-71, 73-90.