Κάκιστο ξεκίνημα για Άρη

Παρά το θεαματικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Άρης παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το χειρότερο στη συνέχεια του ματς κόντρα στη φινλανδική Κατάια, γνωρίζοντας την ήττα με 70-79 στη Θεσσαλονίκη γιατην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup.

Με 29-14 προηγήθηκαν οι παίκτες του Αγγέλου στην πρώτη περίοδο, που
πλήρωσαν όμως τα κάκιστα ποσοστά τους σε τρίποντα (7/25) και βολές (9/20). Η Κατάια απάντησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφερε το παιχνίδι στα ίσια στην ανάπαυλα (42-42) ενώ το επιθετικό πρόβλημα των κιτρίνων, τους άφησε στους 11 μόλις πόντους στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα το 53-58 του 30ου λεπτού.

Η Κατάια μπήκε πιο δυνατά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, παγίωσε μια διαφορά που πολλές φορές έφτανε και σε διψήφια τιμή, με τον Άρη να μη δείχνει σε κάποιο σημείο πως μπορούσε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση.

Ο Μπελ ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, με τον Κάιζερ να τον ακολουθεί έχοντας 17 και 6 ριμπάουντ. Ο Σίμπσον με 13 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Φινλανδών.

Ο Άρης πλέον θα παίξει εκτός έδρας με την Ντνίπρο σε μια εβδομάδα, με τους Ουκρανούς πάντως να γνωρίζουν απόψε την ήττα με 83-65 από τη Λουκόιλ Λέβσκι στη Βουλγαρία για τον 7ο όμιλο.

Δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79

Αρης (Αγγέλου): Μπελ 18 (1), Μπχωρίδης 2, Φλιώνης, Κάιζερ 17 (6 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Νταλό 4 (1), Χάρις 6 (2), Τζόουνς 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΓκί 6 (2/8 βολές), Βεργίνης 2.

Κατάια (Στεν): Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Σεπάλα 9 (2), Σίμπσον 13 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Ράιτ 11, Χεράλα, Χουολίλα 6, Πάλμι 11 (1), Περτού, Βαντάγια 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).