Απόλυτος κυρίαρχος

Απόλυτος κυρίαρχος 30.01.2018Μπάσκετ

Ο ΠΑΟ καθάρισε και αυτό το ντέρμπι με 68-61, δείχνοντας ότι έχει πάρει τον αέρα του Ολυμπιακού

Από τη
Μαρία Τσίχλα

Δεν χάνει με τίποτα στην Ελλάδα ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινοι», παρά το κακό ξεκίνημα, πήραν την τρίτη φετινή νίκη τους κόντρα στον Ολυμπιακό με 68-61 για τη 14η αγωνιστική της Α1. «Ηρωας» για τους «πρασίνους»

ήταν ο μαχητής Ρίβερς (16 π., 3 ασ.) και με τους Λεκαβίτσιους (12 π.) και Μήτογλου (7 π.) χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους, την ίδια στιγμή που στον Ολυμπιακό το κλίμα βαραίνει ακόμα περισσότερο για τον Σφαιρόπουλο.

Οι Πειραιώτες άρχισαν εντυπωσιακά τον αγώνα και εκμεταλλεύτηκαν τη νευρικότητα του Παναθηναϊκού, που χρειάστηκε 8'42'' για το πρώτο του καλάθι (έως τότε είχε σκοράρει μόνο με βολές).

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν άναρχοι στην επίθεση, με τους «ερυθρολεύκους» να το εκμεταλλεύονται, χτίζοντας διαφορά στο σκορ (11-20 στο 10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με οδηγό τους την άμυνα ισορρόπησαν το παιχνίδι και «ροκάνισαν» τη διαφορά (30-32 στο 20'), με τα ποσοστά πάντως στην επίθεση να παραμένουν άσχημα (6/15 δίπ., 2/11 τρίπ.).

«Ξύπνησε» ο Ρίβερς

Ο Ρίβερς πήρε «φωτιά» στο τρίτο δεκάλεπτο και έδωσε πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του στο 23ο λεπτό (35-33), με τις μάχες που ακολούθησαν να είναι συγκλονιστικές και τον Παναθηναϊκό να κρατά το προβάδισμα (50-48 στο 30'). Λίρα εκατό για τον Πασκουάλ αποδείχτηκε στο φινάλε ο Μήτογλου, ο οποίος βοήθησε τους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά στο σκορ και να κατακτήσουν τη νίκη.

Λίγες ώρες πριν από την έναρξη της αναμέτρησης ανακοινώθηκε η απομάκρυνση του Χρήστου Μαρμαρινού από τη θέση του βοηθού προπονητή στον Ολυμπιακό. Τέλος, στο κλειστό του ΟΑΚΑ βρέθηκε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού, η οποία είχε υποστεί βαριά ήττα (102-29) από τον Ολυμπιακό και αποθεώθηκε.
Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον, Γκιστ 6, Γκάμπριελ 1, Καλάθης 9, Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 16 (2), Παππάς 5 (1), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 12 (2), Μήτογλου 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (1), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 5, ΜακΛίν 9, Στρέλνιεκς 1, Ρόμπερτς 4, Μπόγρης, Ουίλτζερ 3 (1), Τόμπσον 2.