Η Τσέλσι είναι η νέα κάτοχος του Γιουρόπα Λιγκ

Ένα γκολ του Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς στο τέλος των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη και το τρόπαιο του Γιουρόπα Λιγκ στην Τσέλσι, που επικράτησε στον τελικό του Άμστερνταμ της Μπενφίκα με 2-1, ένα χρόνο μετά την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ένα χρόνο μετά την κατάκτηση του Champions League, η Τσέλσι πήρε και το επόμενο ευρωπαϊκό τρόπαιο που βρέθηκε στο δρόμο της!

Το γκολ

του Ιβάνοβιτς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων άφησε στον τόπο την Μπενφίκα (είχε ισοφαρίσει με πέναλτι το προβάδισμα του Τόρες) και με το 2-1 έφερε στην τροπαιοθήκη των Λονδρέζων και το Europa League!

Άξιοι της μοίρας τους οι «αετοί», δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την ανωτερότητά τους στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και -μετά το πρωτάθλημα Πορτογαλίας το Σάββατο- έχασαν έναν ακόμα τίτλο στο τελευταίο λεπτό!

Έγραψε ιστορία και ο Ράφα Μπενίτεθ, ο οποίος (μετά το UEFA του 2004 με τη Βαλένθια και το Champions League του 2005 με τη Λίβερπουλ) κατέκτησε τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο με διαφορετική ομάδα!