Με τη διαιτησία τα έβαλε ο Μπαρτζώκας

Ευθύνες στη διαιτησία έριξε ο Γιώργος Μπαρτζώκας μιλώντας μετά το τέλος του δεύτερου τελικού.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού πέταξε «καρφιά» για τους διαιτητές και την αλλαγή συμπεριφοράς τους στο δεύτερο μέρος.

«Έχω μεγάλο σεβασμό στο ελληνικό μπάσκετ, γι αυτό θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις, οι οποίες όμως δεν έχουν απαντήσεις: Για ποιο λόγο οι διαιτητές καθυστέρησαν να βγουν στο γήπεδο μετά το ημίχρονο; Γιατί άλλαξε ο τρόπος που σφύριζαν; Ξέρουμε τι έγινε! Γιατί έχουμε πάρει από τότε

που γυρίσαμε από το Λονδίνο έχουμε πάρει 10-15 τεχνικές ποινές; Γιατί δεν μέτρησε το γκολ φάουλ του Χάινς και αμέσως στην επόμενη φάση γίνεται φάουλ στην επίθεση; Θέλω να αναρωτηθώ αν η καθυστέρηση των διαιτητών στο να επιστρέψουν στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε ρόλο στον τρόπο σφυριγμάτων τους».

Και συνέχισε: «Το αν έχουν αδειάσει οι παίκτες μετά το ριπίτ της Ευρωλίγκα δεν είναι κάτι στο οποίο μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα. Τα παιδιά νιώθουν ότι δεν παίζεται το παιχνίδι επί ίσοις όροις. Αν οι παίκτες νιώθουν ότι στο ελληνικό πρωτάθλημα δεν έχουν την αντιμετώπιση που πρέπει από τους διαιτητές, εγώ δεν μπορώ να το αλλάξω».