Μαραθώνιος: Ένας 80χρονος τερμάτισε τελευταίος αλλά απέσπασε τα περισσότερα χειροκροτήματα

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε χθες ο 40ός επετειακός Αυθεντικός Μαραθώνιος, με δεκάδες χιλιάδες δρομείς να συμμετέχουν στο φετινό αγώνα.

Ο Κενυάτης Έντγουιν Κίπροπ Κίπτο ήταν ο νικητής του φετινού 40ού Aυθεντικού Μαραθώνιου Αθήνας. Ο Αφρικανός δρομέας γνώρισε την αποθέωση από τους χιλιάδες ανθρώπους που περίμεναν να χειροκροτήσουν τον πρώτο αθλητή και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες σε αυτόν τον κλασικό αγώνα.

Αυτός όμως που ξεχώρισε, ειδικά μέσα στις καρδιές μας, ήταν ο  Μάρβιν Άντερσεν που τερμάτισε

τελευταίος στον αγώνα έπειτα από 8 ώρες, 43 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα. Ο λόγος που το κοινό ήταν ενθουσιασμένο ήταν γιατί ο κ. Άντερσεν είναι 80 ετών και όμως με χαμόγελο τερμάτισε τον Μαραθώνιο. Σημειωτέον, ότι κατά τον τερματισμό του, οι διασώστες του Ερυθρού Σταυρού πήγαν να δουν αν χρειάζεται κάτι, όμως εκείνος τους παραμέρισε, για να τρέξει προς την σύζυγό του και να την αγκαλιάσει.