Με 4-1 επέτρεψε βασίλισσα στο θρόνο της η Ρεάλ

Tweet

Η Ρεάλ Μαδρίτης μέσα στο Ντα Λουζ νίκησε στην παράταση την ομάδα - θαύμα του Σιμεόνε με 4-1 και κατέκτησε το Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης. Η ομάδα του Αντσελότι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο 36', μετά από λάθος του Κασίγιας και κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Γκοντίν, κατάφερε στο 94', με κεφαλιά του Ράμος να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί φάνηκε ανήμπορη να αντιδράσει η Ατλέτικο και στο 110' μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια του Ντι Μαρία, ο Μπέιλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του

Κουρτουά, για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο δύσκολη για την Ατλέτικο η οποία από τη μια απογοητευμένη από την ισοφάριση του τελευταίου λεπτού της κανονικής διάρκειας και από την άλλη εκνευρισμένη από τα σφυρίγματα του Ολλανδού Κάιπερς κατέρρευσε με αποτέλεσμα να δεχθεί άλλα δύο γκολ. Το 3-1 έγραψε ο Μαρτσέλο με σουτ μέσα από την περιοχή και το τελικό 4-1 ο Κριστιάνο Ρονάλντο με πέναλτι.Το τελικό 4-1 της Λισαβόνας, δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα. Η Ατλέτικο Μαδρίτης έφθασε μια ανάσα από την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου αλλά ο Σέρχιο Ράμος έχει διαφορετική γνώμη αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 1-1 και έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.Tags: Ρεάλ Tweet