Με 3-2 επικράτησε ο Ολυμπιακός του αιώνιου αντιπάλου

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού στην Κυψέλη, στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Ο Ολυμπιακός πήγε με… φόρα -από το αήττητο σερί του- στην Κυψέλη, όπου τελικά άφησε βαθμό απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που με

την είσοδο της Νούσια ανέβασε ρυθμούς και γύρισε από το 0-2, πριν τελικά πανηγυρίσουν οι «ερυθρόλευκες» με 18-16 στο τάι μπρέικ χάρις σε δύο σερί άσους της Κις.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας επικράτησαν λοιπόν, σε ένα ματς-διαφήμιση, με 3-2 (25-21, 25-13, 14-25, 23-25, 18-16), διατηρήθηκαν στην κορυφή, αλλά πλέον έχουν και συγκάτοικο (σ.σ. τα Βριλήσσια). Από την άλλη ο Παναθηναϊκός άξιζε ακόμα και το «δίποντο», αλλά και ο πόντος από τον «αιώνιο» ήταν «χρυσάφι».

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε νωρίς (8-5, 13-9, 18-14) και αφού άντεξε στην μίνι αντεπίθεση των «πράσινων» (μείωσαν σε 14-19 με άσο της Καββαδία), κατέκτησε το σετ με 25-21 με πόντο της Τένεβα.

Στο δεύτερο σετ έκανε… περίπατο, καθώς με την Τένεβα στο σερβίς (δύο άσοι) το σκορ από 3-4 έγινε 3-13. Ο Παναθηναϊκός δεν αντέδρασε καθόλου και οι «ερυθρόλευκες» έκαναν το 2-0 με 25-13, με κορυφαία την Τένεβα που σταμάτησε με μπλοκ την Βασιλαντωνάκη.

Στο τρίτο σετ η Νούσια ξεκίνησε αντί της Μερτέκη και ο Παναθηναϊκός, σε συνδυασμό με την βελτίωση της Τσίμα, έδειξε άλλη ομάδα. «Επέστρεψε» από το 3-6 στο 9-6 και έκτοτε δεν απειλήθηκε από έναν νωθρό Ολυμπιακό, φτάνοντας εύκολα στο 25-14 μετά από δύο «ερυθρόλευκα» λάθη.

Στο τέταρτο σετ έγινε ντέρμπι με τα όλα του… Ο Ολυμπιακός είχε ένα προβάδισμα δύο-τριών πόντων, που φάνηκε εύθραυστο όταν το μπλοκ του Παναθηναϊκού δούλεψε και το σκορ από 12-16 έγινε 19-17! Η Γιώτα, η οποία νωρίτερα τραυματίστηκε αλλά επέστρεψε, αποσόβησε το πρώτο «πράσινο» σετ μπολ, αλλά το άουτ σερβίς της Χριστοδούλου χάρισε στο «τριφύλλι» το 25-23 και το 2-2 στα σετ.

Στο τάι μπρέικ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν με 3-0, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 7-7 και έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Στο 14-13 υπέρ του Ολυμπιακού η Τσίμα έκοψε την Κις και χάθηκε το ματς μπολ, ενώ στο 16-15 υπέρ των «πράσινων» η Νούσια σε κόντρα επίθεση σημάδεψε άουτ και σπατάλησε τη δική της ευκαιρία. Με το σκορ στο 16-16 πήγε στο σερβίς η Κις και με δύο σερί άσους «καθάρισε» για την ομάδα της!

• Στην αρχή του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιώργου Περσιανλή.