«Βόμβα» από Τορένσε

21:30 20/11/2011 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΚΥΠΕΛΛΟ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32»

Μεγάλη πρόκριση για την φάση των «16» πήρε η Τορένσε, αφού νίκησε με 3-2 την Ρίο Αβε εκτός έδρας στην παράταση για την φάση των «32» του κυπέλλου Πορτογαλίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 9' με τον Γκουβέιρα, όμως ο Τζέφερσον στο 67' ισοφάρισε σε 1-1. Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι Κακά (103') και Ζοάο Πέντρο (107') έκαναν το 1-3 για την Τροφένσε. Η Ρίο Αβε μείωσε απλά στο 1113' με πέναλτι του Ζοάο Τομάς. Η Μαρίτιμο επικράτησε με 1-0

της Εβόρα με γκολ του Μπάμπα στο 52' περνώντας στους «16», όπως και η Νασιονάλ Μαδέιρα που νίκησε με 5-4 στα πέναλτι την Πάκος Φερέϊρα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ):

Ρίο Αβε-Τορένσε 2-3 (πάρ.) (67΄ Τζέφερσον, 113΄ πέν. Ζοάο Τομάς/ 9΄ Γκουβέιρα, 103΄ Κακά, 107΄ Ζοάο Πέντρο)

Εβόρα-Μαρίτιμο 0-1 (52' Μπάμπα)

Πάκος Φερέϊρα-Νασιονάλ Μαδέιρα 2-2 (4-5) πέν. (57΄ και 64΄ Μελγκαρέχο/ 28΄ Λουίς Νέτο, 39΄ Ματέους)

Λεισόες-Σάντα Μαρία 1-0 (44΄ Λουίς Σίλβα)