Μεγάλη νίκη με 1-0 πήρε η Μονακό κόντρα στη Ναντ.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 74ο λεπτό.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Λοριάν που κέρδισε με 1-0 τη Λιλ.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Γκερέιρο στο 60ο λεπτό.

Μετς-Μονπελιέ: 2-3
(Νγκαμποτό 20' πεν, Μπουσμάν

39'-Μπάριος 17' πεν, 53', 69')

Σπουδαίο διπλό για τη Μονπελιέ, που κέρδισε με 3-2 τη Μετς.

Η Μονπελιέ προηγήθηκε με το πέναλτι του Μπάριος στο 17' αλλά τρία λεπτά μετά, η Μετς απάντησε με πέναλτι του Νγκαμποτό. Μάλιστα στο 39ο λεπτό ο Μπουσμάν έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μετς, αλλά ο Μπάριος με δύο γκολ στο 53' και το 69' έκανε το 3-2 γα τη Μονπελιέ.

Καέν-Ρεμς: 4-1
(Ρομπέρζ 3' αυτ., Πριβά 8', Γιάχια 29', Κεϊτά 76' πεν.-Σαρμπονιέ 27')

Τη νίκη με 4-1 πήρε η Καέν κόντρα στη Ρεμς.

Η Καέν προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με το αυτογκόλ του Ρομπέρζ, ενώ στο 8' ο Πριβά έκανε το 2-0. Η Ρεμς μείωσε με το πέναλτι του Σαρμπονιέ στο 27ο λεπτό, αλλά στο 29' ο Γιάχια έκανε το 3-1. Το 4-1 έκανε ο Κεϊτά με πέναλτι στο 76'.

Τουλούζ-Μπαστιά: 1-1
(Μπραϊθγουάιτ 77'-Αχαμαντά 49' αυτ.)

Στο 1-1 κόλλησαν Τουλούζ και Μπαστιά.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Αχαμαντά στο 49ο λεπτό, αλλά στο 77' ο Μπραϊθγουάιτ έκανε το 1-1.

Λανς-Λιόν 0-2
(21' Γκμπαμέν αυτ., 26' Λακαζέτ)
Τη προηγούμενη αγωνιστική η Λιόν έπιασε κορυφή και εκεί σκοπεύει να μείνει ως το τέλος όπως φάνηκε και με το αποψινό διπλό στο "Stade de la Licorne" κόντρα στη Λανς.
Όλα κρίθηκαν μέσα σε τέσσερα λεπτά όταν στο 22ο λεπτό Ζαν Φιλίπ Γκμπαμέν, σε μία άτυχη στιγμή του, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1 της Λιόν. Ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας της Λιόν, Λόπες, αντέδρασε αποτελεσματικά σε μακρινό σουτ του Νομεντζαναχάρι με τη Λανς να χάνει ευκαιρία για την ισοφάριση Στο 26ο λεπτό ο Σίλα έκανε χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων και ο Αλεξάντρε Λακαζέτ ευστόχησε για το τελικό 0-2 και πλέον είναι ο πρώτος που φτάνει τα 20 γκολ μετά από 21 αγωνιστικές μετά τον Μπιανκί τη σεζόν 1977-1978.

Στην επανάληψη, η Λανς είχε δυο σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ, με τον Λόπες στο 67' να σώζει τη Λιόν σε προσπάθεια του Τσαβάρια και στο 79' ο Τολισό έδιωξε πάνω στη γραμμή σουτ του Κουλιμπαλί.

Έτσι, το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος με τη Λιόν να φτάνει στην έκτη συνεχόμενη νίκη της.