Το πάλεψε όσο άντεξε

20:40 8/10/2011 - Πηγή: AEK365

Καταπληκτικό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού για την ΑΕΚ .Με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση αιφνιδίασε τον Απόλλωνα και προηγήθηκε με 10-5 στο πεντάλεπτο. Οι οπαδοί της Βασίλισσας έδιναν χρώμα εκτός παρκέ και οι παίκτες εντός, με τον Σκλάβο με δύο βολές να γράφει το 14-5 μόλις στο έκτο λεπτό. Το σόου συνεχίστηκε και στα υπόλοιπα τέσσερα λεπτά της πρώτης περιόδου και με πρωταγωνιστή τον Μάντζαρη η Ένωση προηγήθηκε με 26-12 στο 10'

Κάπου εκεί όμως έκανε την εμφάνιση

της η κούραση και οι ελλείψεις που υπάρχουν στο ρόστερ της ΑΕΚ. Ο Απόλλων Πατρών με πρωταγωνιστή τον έμπειρο Αργυρόπουλο(21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο) πραγματοποίησε ένα σερί 18-0 με αποτέλεσμα να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 30-29 στο 15'.Η παίκτες του Κώστα Οικονομάκη όμως δεν άφησαν τους αντιπάλους να ξεφύγουν και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με τέσσερις πόντους πίσω (42-38).

Το δεύτερο ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει λόγων συμπλοκών μεταξύ των οπαδών της ΑΕΚ με τις αστυνομικές δυνάμεις. Αυτό φαίνεται πως ευνόησε του παίκτες του Απόλλωνα που πήραν μια διαφορά8 πόντων (55-47 στο 25').Η ΑΕΚ προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά αλλά δεν μπορούσε καθώς ήταν εμφανής η απουσία του Φώτη Βασιλόπουλου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους δέκα πόντους (69-58 στο 34')και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε. Τα υπόλοιπα έξι λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Απόλλωνα τελικά να φτάνει στην νίκη με 81-70

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 42-38, 62-55, 81-70.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π.: (Βετούλας): Β. Καπερώνης, Αργυρόπουλος 28 (2), Π. Καπερώνης, Λιανός 24 (2), Πετρόπουλος 4 (1), Ζαφείρης 1, Θανόπουλος, Σταμόπουλος, Βιρίγεβιτς 3 (1), Κρόλο 18, Λυμπέρης, Δανιήλ 3 (1).

ΑΕΚ (Οικονομάκης): Φωτιτζόγλου, Νοέας 8 (1), Μάντζαρης 14 (1), Τζόλος 3 (1), Κούρτης 12 (2), Σιαμανδούρας 9 (1), Καλπάκης, Μαγκώνης, Σκλάβος 13, Κοκκινόπουλος, Φαλέκας 7 (1).