Το φορ, η παγίδα και τo γερό στομάχι

23:06 24/11/2012 - Πηγή: AEK365

Η παγίδα και το... έγκλημα

Του Ηλία Τομαρά, αρχισυντάκτη του aek365

Σε αυτή την χωρίς... κανονικό σκόρερ ΑΕΚ, που αδυνατεί να τελειώσει σωστά τις φάσεις, τα είκοσι λεπτά καλής μπάλας είναι απίθανο να πάρουν έναν αγώνα. Είναι αλήθεια ότι η ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά (παρότι είχε τον Τσίτα εκτός αγώνα κυρίως λόγο θέσης) όμως στη συνέχεια έπεσε με τα μούτρα στην παγίδα που της έστησε ο Παράσχος. Με συνεχείς καθυστερήσεις, διακοπές και μαζική άμυνα ο Λεβαδειακός ανέκοψε τον ρυθμό της Ένωσης και τελείωσε το ημίχρονο αναίμακτα.

Ενώ λοιπόν όλοι περιμέναμε στην επανάληψη μια ΑΕΚ με το ίδιο πάθος που ξεκίνησε το ματς, τελικά θύμιζε... ξύλινο ποδοσφαιράκι. Καμία κίνηση, καμία πίεση και εύκολα χαμένες μπάλες. Ο Λεβαδειακός είχε πάει το ματς εκεί που ακριβώς ήθελε για να πάρει τον βαθμό. Τελικά του δωρίστηκε το διπλό χάρη σε ένα "έγκλημα" του Κωνσταντόπουλου. Δώρο στην πρεμιέρα από τον Ντίμι, δώρο και σήμερα και πέρα από τις "συγγνώμες" και τις αναλύσεις η πραγματικότητα είναι πως η ΑΕΚ παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.

Ακόμα όμως και αν ο Κωνσταντόπουλος δεν έκανε την γκάφα ή δεν είχε επιλεχθεί για βασικός, δυστυχώς η ομάδα, στο δεύτερο μέρος, δεν έδειξε ότι μπορούσε να πάρει το ματς. Πελαγωμένη από το παιχνίδι της ομάδας του Παράσχου φάνηκε να μην έχει πλάνο ενώ οι παίκτες που μπήκαν αλλαγή μάλλον βοήθησαν τον Λεβαδειακό περισσότερο παρά την ΑΕΚ. Δεν υπάρχει όμως η πολυτέλεια για 0-0 σε τέτοια παιχνίδια στο ΟΑΚΑ και αυτό που πρέπει να συνειδητοποιούσουν όλοι είναι ότι βρισκόμαστε πλέον στην 12η αγωνιστική και όχι στην 2η...

Αδιανόητα κάποια πράγματα, σε ένα τραγικό βράδυ

Του Θοδωρή Καρβουνιάρη, ρεπόρτερ ΑΕΚ του aek365

Μη γίνομαι κουραστικός μετά από κάθε άσχημο αποτέλεσμα, δηλαδή τις 10 από τις 12 ως τώρα φόρες, αλλά νοιώθω την ανάγκη να το γράψω, περισσότερο για να το διαβάσω: έχουμε να δούμε πολλά ακόμα, αλλά είμαστε ΑΕΚ, θα παλέψουμε και δεν θα βιώσουμε τον χειρότερο εφιάλτη μας.

Πάμε στα αποψινά: Βγάζω το καπέλο στον εκπληκτικό Γιώργο Κατίδη και κλείνω τα μάτια σε όλα τα υπόλοιπα, με αποκορύφωμα την γκέλα του Κωνσταντόπουλου. Την πρώτη φορά, στην πρεμιέρα με τον Αστέρα, συγχωρείται. Αλλά, το να χάνεις ως τώρα 6 βαθμούς από τον τερματοφύλακά σου και να μην έχεις πάρει ΚΑΝΕΝΑΝ είναι αδιανόητο! Αδιανόητο! Δεν έχει βομβαρδίσει καμία αντίπαλη ομάδα ως τώρα την εστία της ΑΕΚ, όπως για παράδειγμα έκανε απόψε η ομάδα στο διάστημα 10' - 20'. Δύο το πολύ τρία σουτ γίνονται σε όλο το παιχνίδι προς την εστία της ΑΕΚ, περιμένεις από τον τερματοφύλακα να είναι εκεί! Και πέρυσι τέτοια εποχή ο Dimi είχε πρόβλημα ντεφορμαρίσματος. Κάθισε στον πάγκο, δούλεψε ο άνθρωπος και στα πλέι οφ ήταν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ...

Από εκεί και πέρα, αφού δεν μπήκε το γκολ στα 4-5 σουτ του Κατίδη και έβλεπες, όσο περνούσε η ώρα, μία ΑΕΚ περισσότερο να κάνει... συντήρηση παρά να κυνηγάει σωστά το γκολ της νίκης, υπήρχε ο φόβος ότι θα γίνει αυτό το 0-1. Όπως κι έγινε. Και το πρόβλημα ήταν και δη