20:27 21/12/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΥΛΛΟΓΩΝ-ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

ΓΚΟΥΑΝΖΟΥ-ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ: 2-3
Γήπεδο: Σταντ ντε Μαρακέκ

Στην 3η θέση του Παγκοσμίου συλλόγων τερμάτισε η Μινέιρο που επικράτησε της Γκουανζού με 3-2.

Η Ατλέτικο Μινέιρο μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό ο Ταρντέλι άνοιξε το σκορ. Ωστόσο στη συνέχεια η Γκουανζού πίεσε και έφερε στα ίσα το ματς με τον Μουρικί στο 9' και στο 15' ο Κόνσα με πέναλτι έγραψε το 2-1. Η Μινέιρο ανέβασε στροφές και ισοφάρισε στο 45+1' με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Ροναλντίνιο.

Στο 58ο λεπτό το σουτ του Έλκεσον τράνταξε το δοκάρι της Μινέιρο, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Φερναντίνιο σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. To τελικό 3-2 για τους Βραζιλιάνους έκανε στο 90+1' ο Λουάν κι ενώ στο 87' είχε αποβληθεί ο Ροναλντίνιο.

ΓΚΟΥΑΝΖΟΥ: Λι, Ζανγκ, Φενγκ, Έλκεσον (77' Φενγκ), Ζενγκ (85' Ζάο), Μουρικί, Κονσά, Χουάνγκ, Κιμ, Γκόα, Σουν (64' Ρονγκ)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Βίκτορ, Ρότσα, Σίλβα, Ρέβερ, Πιέρ Ταρντέλι, Φερναντίνιο, Λούκας (33' Σέζαρ Τζ.), Ζο (60' Λουάν), Ροναλντίνιο, Ζοσουέ (79' Ντινιζέτε).