19:58 18/8/2013 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΤΣΕΛΣΙ- ΧΑΛ: 2-0
Γήπεδο: Στάμφορντ Μπριτζ

Με χαρακτηριστική άνεση επικράτησε της Χαλ η Τσέλσι (2-0), στην επιστροφή του Μουρίνιο στον πάγκο της ομάδας.

Η Τσέλσι μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τόρες από τον ΜακΓκρέγκορ. Ωστόσο ο Λάμπαρντ δεν μπόρεσε να νικήσει από τα 11 μέτρα τον γκολκίπερ της Χαλ κι έτσι έμεινε το 0-0. οι «μπλε» συνέχισαν να πιέζουν και στο 13' οι Αζάρ, Ντε Μπρούιν και Όσκαρ

έκρυψαν την μπάλα με τον Βραζιλιάνο να πλασάρει από κοντά για το 1-0. Στο 25ο λεπτό ήρθε και το 2-0 για την Τσέλσι με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Λάμπαρντ, ενώ στο 45+1' και στο 45+3' ο ΜακΓκρέγκορ πραγματοποίησε μεγάλες επεμβάσεις σε σουτ του Τόρες και κεφαλιά του Ιβάνοβιτς.

Στο 73ο λεπτό η κεφαλιά του Ντέιβις σταμάτησε στην αγκαλιά του Τσεχ και στη συνέχεια η Τσέλσι δεν απειλήθηκε καθόλου.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Κόουλ, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Ντε Μπρούιν (66' Σίρλε), Όσκαρ (84' Φαν Γκίνκελ), Αζάρ, Τόρες (75' Λουκάκου)

ΧΑΛ: ΜακΓκρέγκορ, Φιγκερόα, Ελμοχαμαντί, Τσέστερ, Ντέιβις, Μέιλερ (59' Χάντλστοουν), Κόρεν, Μπράντι, Αλούκο (79' Μπόιντ), Σαγκμπό, Γκρέιαμ (59' Λίβερμορ)