Σούπερ Μπρέσεβιτς στην φιλική νίκη της ΑΕΚ στο Βελεστίνο

Με κορυφαίο τον Μπρέσεβιτς, που πέτυχε δύο γκολ και έχασε ευκαιρίες και για περισσότερα αγωνιζόμενος για 33 λεπτά, η ΑΕΚ νίκησε με 3-1 σε φιλικό παιχνίδι τον Ρήγα Φεραίο στο Βελεστίνο, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης. Φάνηκαν πάλι κάποια κενά στην άμυνα, αλλά η Ενωση μέρα με την ημέρα παρουσιάζεται καλύτερη.Ο Δέλλας παρέταξε την ΑΕΚ
για πρώτη φορά με σύστημα 4-4-2 και ρόμβο στο κέντρο. Αναλυτικά, στο τέρμα ο Καραγκιολίδης, δεξί μπακ ο Τσουκαλάς, αριστερό ο Γεωργέας, στόπερ ο Ντούμπερετ με τον Τζανετόπουλο, αμυντικό χαφ ο Ζιβάνοβιτς, εσωτερικά χαφ ο Ρόβας (δεξιά) με τον Κάτσικα (αριστερά), ο Παληαρούτας επιτελικός χαφ και στην επίθεση ο Παυλής με τον Θαναηλάκη.Η Ενωση δεν κινδύνεψε στην άμυνά της, αφού ο Ρήγας Φεραίος δεν ήταν απειλητικός, αλλά από την άλλη δεν δημιουργούσε και φάσεις μπροστά στα καρέ των γηπεδούχων. Τελικά στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Δέλλα άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ του Παληαρούτα έξω από την περιοχή που έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ.Με την έναρξη του β' μέρους ο Δέλλας άλλαξε όλη την ενδεκάδα της ΑΕΚ και μαζί και την διάταξη, καθώς η Ενωση παρατάχθηκε για το δεύτερο 45λεπτο με σύστημα 4-2-3-1. Στο τέρμα ήταν ο Βούρας, Αργυρίου δεξί μπακ, αριστερό μπακ Τσουμάγκας, Κέζος - Σταθάκης στόπερ, αμυντικά χαφ ο Κορδέρο με τον Ανάκογλου, ενώ πίσω από τον φουνταριστό Μπρέσεβιτς παίζουν οι Δημγκιόκας, Καζβιρόπουλος, Πεταυράκης.Στο 53' η ΑΕΚ είχε καλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της σε σουτ του Μπρέσεβιτς, όμως ο τερματοφύλακας του Ρήγα πέφτει στη γωνιά του και αποκρούει σε κόρνερ. Μετά από δύο λεπτά οι αμυντικοί των γηπεδούχων έδιωξαν πάνω στη γραμμή νέο σουτ του Μπρέσεβιτς, που έχει μπει ορεξάτος στο ματς. Στο 56' ο Κεφαλάς απέκρουσε σουτ του Κορδέρο με την ΑΕΚ να έχει μπει πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο.Κι ενώ η Ενωση πίεζε για το δεύτερο γκολ, το τέρμα ήρθε από τους γηπεδούχους που ισοφάρισαν σε 1-1. Στην πρώτη του ευκαιρία, μετά από φάουλ ο Ρήγας με κεφαλιά του Μπίκα ισοφάρισε σε 1-1, με την ΑΕΚ να πληρώνει το κενό στα μετόπισθεν σε στημένη φάση.Ο Μπρέσεβιτς, ωστόσο πήρε το... αίμα του πίσω στο 67', όταν ο φορ της ΑΕΚ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, πέρασε και τον τερματοφύλακα και σε κενό τέρμα έκανε το 1-2 για την ομάδα του. Ο Μπρέσεβιτς ήταν σε φοβερή μέρα και στο 71' έκανε το 3-1 για την ΑΕΚ με κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Δημγιόγκα.Στο 75' η ΑΕΚ άγγιξε το 4-1, αλλά το σουτ του Πεταυράκη πέρασε ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντούνης έσωσε την ΑΕΚ από δεύτερο γκολ, όταν έγινε το λάθος στην άμυνα της Ένωσης, βγήκε τετ α τετ ο φορ του Ρήγα όμως ο Ντούνης με τα πόδια κράτησε το σκορ στο 3-1 υπέρ των κιτρινόμαυρων.ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσουμπέκος (31' Κεφαλάς), Γουτούλης, Βουραζέρης, Ποτόμι (Κουντούρης), Γούτσος, Μπακάλης, Χατζής, Χατζηαθανασίου, Ζατσάι, Κουβελάς, Μιχολίτσης.Δεύτερο μέρος: Κεφαλάς (64' Κουρίτας), Τριχόπουλος (71' Πάσχος), Βουραζέρης (56' Κόκκας), Γούτσος, Αναστασίου (71' Παπαθανασίου), Μπλέτσας, Αλεξίου (82' Ρέβης), Μπίκας, Γκίκας (71' Γκοντόλος), Ρηγίνος, Τσουκάλης (71' Γάρος).ΑΕΚ: Καραγκιολίδης (31' Βούρας), Ρόβας, Παυλής, Ζιβάνοβιτς, Κατσικάς, Παληαρούτας, Γεωργέας, Τζανετόπουλος, Τσουκαλάς, Ντούμπερετ, Θαναηλάκης.Δεύτερο μέρος: Βούρας, Αργυρίου, Τσουμάγκας (79' Τζάφας), Κέζος, Σταθάκης, Κορδέρο (79' Τσούπρος), Ανάκογλου, Καζβιρόπουλος, Πεταυράκης, Διμγκιόγκας (79' Μούργκα), Μπρέσεβιτς (79' Τσεβάς).