19:46 18/8/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ- 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σπόρτινγκ Λ.-Αρούκα: 5-1
(Μαουρίσιο 30', Μοντέρο 38', 70', 86', Εδουάρδο 66'- Αμάρο 19')

Με ιδανικό τρόπο άνοιξε τη σεζόν η Σπόρτινγκ Λισαβόνας που επικράτησε με 5-1 της Αρούκα.

Η Αρούκα άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Αμάρο, αλλά στο 30' ο Μαουρίσιο έφερε στα ίσα το ματς και στο 39' ο Μοντέρο έβαλε μπροστά στο σκορ τη Σπόρτινγκ ο Εδουάρδο έκανε το 3-1 στο 66' και ο Μοντέρο τετραπλασίασε τα γκολ της ομάδας του στο 70'. Το τελικό

5-1 έγραψε στο 86' ο Μοντέρο κάνοντας χατ τρικ.

Μπελενένσες- Ρίο Άβε: 0-3
(Μπράγκα 4', Ροντρίγκες 56', Ντελ Βάλε 89')

Εύκολη νίκη με 3-0πέτυχε η Ρίο Άβε επί της Μπελενένσες.

Η Ρίο Άβε άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μπράγκα ενώ στο 56' ο Ροντρίγκες έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 έκανε ο Ντελ Βάλε στο 89ο λεπτό.

Ζιλ Βιθέντε- Ακαδέμικα: 2-0
(Μοράες 5' πεν., Μάρτινς 90+4')

Η Ζιλ Βιθέντε έκανε το 1-0 μόλις στο 5' με πέναλτι του Μοράες, ενώ στο 48' οι γηπεδούχοι έχασαν τον Ντραμάνι με κόκκινη. Παρόλα αυτά στο 90+4' ο Μάρτινς έκανε το 2-0.

Μαρίτιμο- Μπενφίκα: 2-1
(Ντερλέι 45+1' πεν., Σάμι 78'- Ροδρίγο 51')

Οδυνηρή ήττα με 2-1 από τη Μαριτιμο γνώρισε η Μπενφίκα στην 1η αγωνιστική του Πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Η Μαρίτιμο άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Ντερλέι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αλλά ο Ροδρίγο έφερε στα ίσα το ματς στο 51'. Τη νίκη στους γηπεδούχους έδωσε ο Σάμι στο 78'.

Σετούμπαλ- Πόρτο: 1-3
(Καρντόσο 14'- Ζόσουε 48' πεν., Κιντέρο 61', Μαρτίνες 88')

Τη νίκη με 3-1 πήρε η Πόρτο κόντρα στη Σετούμπαλ κι έβαλε πίσω της από νωρίς την Μπενφίκα.

Η Σετούμπαλ αιφνιδίασε την Πόρτο κι άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Καρντόσο, αλλά στο 48' ο Ζόσουε έφερε στα ίσα το ματς με πέναλτι. Δύο λεπτά μετά η Σετούμπαλ έχασε τον Κιέζεκ με κόκκινη κάρτα και στο 61' ο Κιντέρο έβαλε μπροστά στο σκορ τους «δράκους». Το τελικό 3-1 έκανε ο Τζάκσον Μαρτίνες στο 88ο λεπτό.