18:33 18/8/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 2η αγωνιστική

Νυρεμβέργη-Χέρτα Βερολίνου 2-2
Γήπεδο: Grundig Stadion

Από τον παράδεισο στην κόλαση και από εκεί στον παράδεισο βρέθηκαν οι φίλοι της Νυρεμβέργης καθώς είδαν την ομάδα τους να προηγείται, στην συνέχεια να βρίσκεται πίσω στο σκορ και στο τέλος να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Χέρτα Βερολίνου.
Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα, ο Τζόσιπ Ντρμιτς αξιοποίησε ασίστ του Γκίντσεκ και άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Νυρεμβέργης αλλά στην επανάληψη η Χέρτα Βερολίνου μπήκε

πιο δυναμικά και πέτυχε δυο γκολ. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Σάμι Αλάγκουϊ έκανε το 1-1 και στο 78ο λεπτό ο Πινόλα ανέτρεψε τον Μπαουμγιόχαν στην μεγάλη περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Χέρτα Βερολίνου και ο Ρόνι ευστόχησε κάνοντας το 1-2.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν έτοιμοι να πανηγυρίσουν δεύτερη νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές μετά το εντυπωσιακό 6-1 της πρεμιέρας αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος η Νυρεμβέργη κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή και ο Γιαπωνέζος Χιρόσι Κιγιοτάκε που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας στους γηπεδούχους τον δεύτερο βαθμό σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Νυρεμβέργη: Σάφερ, Φόλνερ (58' Τσάντλερ), Νταμπανλί, Πόγκατετς, Πινόλα, Μπάλιτς, Σταρκ (71' Εσβάιν), Ντρμιτς, Κιγιοτάκε, Μακ (65' Φραντζ), Γκίντσεκ

Χέρτα Βερολίνου: Κραφτ, Πεκάρικ, Λάνγκαμπ, Γιάνκερ (66' Ρόνι), Χόλαντ, Λούστενμπεργκερ, Χοσογκάι, Αλαγκούι (66' Βάγκνερ), Μπεν Χατίρα, Μπαουμγιόχαν (83' Μπρουκς), Ράμος