22:06 15/12/2011 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE- 1ος ΟΜΙΛΟΣ 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΟΚ- ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ: 1-1

Γήπεδο: Τούμπα

Πρώτος τερμάτισε στον όμιλό του ο ΠΑΟΚ αφού αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1 με την Ρούμπιν Καζάν. Δεύτεροι παρέμειναν οι Ρώσοι και περνάνε και αυτοί στην επόμενη φάση των «32». Η πρωτιά δίνει στον ΠΑΟΚ

την δυνατότητα να κληρωθεί με εύκολη ομάδα. Καλό το ματς χωρίς όμως πολλές ιδιαίτερες στιγμές.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι αν και δεν υπήρχε καμία ουσιαστική ευκαιρία στα πρώτα 45 λεπτά. Το μόνο καλό που μένει από το πρώτο μέρος ήταν η προσωπική ενέργεια του Γεωργιάδη ο οποίος πέρασε τον τελευταίο αμυντικό της Ρούμπιν αλλά και τον τερματοφύλακα ο οποίος τον ανέτρεψε στο 14'. Ο Ριζίκοφ είδε την κόκκινη κάρτα αφού ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ βρισκόταν σε εμφανής θέση για γκολ. Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια ευστόχησε από τα 11 βήματα στο 15ο λεπτό. Το υπόλοιπο μισάωρο κύλισε ήρεμα και σε πολύ χαμηλό ρυθμό.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Ρούμπιν Καζάν απάντησε άμεσα στο γκολ που δέχτηκε και ελάχιστα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ισοφάρισε με τον Βαλτνές. Η συνέχεια του ματς ανήκει στην ομάδα του Λάζλο Μπόλονι αφού προσπάθησε να πάρει και πάλι «κεφάλι» στο σκορ. Η συνέχεια ωστόσο ήταν τυπική αφού και οι δύο ομάδες έμειναν ευχαριστημένες με το 1-1. Το ματς έληξε ισόπαλο με τον ΠΑΟΚ να περνάει στους «32» ως πρώτος και την Ρωσική ομάδα δεύτερη.

ΠΑΟΚ(Λάζλο Μπόλονι): Γλύκος, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Λίνο, Έτο, Γκαρσία, Γεωργιάδης (73' Σαλπιγγίδης), Ίβιτς (80' Φωτάκης), Αρίας (84' Λαζάρ), Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης

ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ(Γκουρμπάν Μπερντίεφ): Ριζίκοφ (15' Αρλάουσκις), Ανσάλντι, Καλέσιν, Μποκέτι, Σαρόνοφ, Νέμοφ, Νομπόα, Καραντενίζ, Νάτσο, Μάρτινς (61' Μπιστρόφ), Βαλντές